Chystá se na konec světa? Šéf Facebooku staví na Havaji masivní komplex s bunkrem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku a šéf konglomerátu Meta, pod který tato sociální síť spadá, se na svých pozemcích na havajském ostrově Kauai pustil do výstavby rozsáhlého podzemního komplexu. „Zuckerbunkr“, jak projektu přezdívají některá americká média, má mít rozlohu zhruba 500 m² a bude součástí rozsáhlejšího areálu, na kterém americký multimiliardář buduje více jak tucet dalších staveb.
Zuckerberg začal na ostrově skupovat pozemky již v roce 2014 a od té doby se jeho tamní hájemství rozrostlo až na 1400 akrů. Na nich má nyní v úmyslu vystavět dvě sídla s celkem třiceti ložnicemi, řadu menších příbytků pro hosty i několik domků posazených v korunách stromů a spojených systémem lanových mostů. Celková hodnota komplexu pojmenovaném Koolau Ranch se odhaduje na 270 miliónů dolarů.
Projekt, o kterém nyní bližší informace přinesl časopis Wired, podléhá přísnému utajení. Všichni na něm pracující dělníci podepsali striktní dohody o mlčenlivosti, které jim zamezují o stavbě veřejně sdílet informace nebo o ní mluvit s novináři. „Je to jako klub rváčů,“ řekl Wired jeden z bývalých tamních pracovníků, „a o klubu rváčů se přece nebavíme.“ Místní architekt, který se na stavbě sám nepodílí, s redaktory Wired žertoval, že mu Zuckerberg připomíná legendy o středověkých vládcích, kteří popravovali autory svých nejambicioznějších projektů, aby tajemství jejich díla zmizelo spolu s nimi.
Nejzáhadnější částí objektu je zřejmě rozsáhlý podzemní kryt, osazený výbuchuvzdornými dveřmi a únikovými poklopy. Někteří místní obyvatelé dokonce spekulují, že Zuckerberg se na ostrově připravuje na apokalypsu. Zatímco skutečnost bude pravděpodobně méně divoká, je pravdou, že komplex má podle Wired být schopný fungovat zcela nezávisle na vnějším světě. Jeho součástí je například masivní nádrž na vodu a vlastní energetická infrastruktura, přičemž rozsáhlé pozemky by měly dokázat zajistit i potravinovou soběstačnost.