Sněmovní výbor doporučil sněmovně schválení rozpočtu se schodkem 241 miliard
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sněmovní hospodářský výbor ve středu doporučil Sněmovně, aby schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Podpořil několik návrhů na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Doporučil například přesunout 533 milionů korun uvnitř rozpočtu ministerstva spravedlnosti a přidat je na platy v justici, uvnitř rozpočtu ministerstva zemědělství podpořil přesun 700 milionů korun na vodní hospodářství. Uvnitř rozpočtu ministerstva vnitra doporučil přidat deset milionů spolkům působícím v požární ochraně.
Základní parametry rozpočtu schválila Sněmovna na konci října a už je nemůže měnit. Schválený schodek se má proti novelizovanému rozpočtu na letošní rok snížit o 41 miliard korun na 241 miliard korun. Příjmy se proti letošnímu rozpočtu zvyšují o 146 miliard korun a výdaje se proti upravenému rozpočtu zvyšují o 105 miliard korun. Převážnou část schodku pokryje zvýšení státního dluhu o 248 miliard korun.
Plénum Sněmovny projedná ve druhém čtení státní rozpočet v příštím týdnu. Poslanci budou mít možnost předkládat své individuální návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu.
Návrh na přidání peněz na platy v justici předložil samostatně ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a také výbor pro bezpečnost. Peníze chce odebrat z peněz na platy soudců a státních zástupců. Podle zdůvodnění má tento přesun stabilizovat personální situaci v justici a přispět k vyšší bezpečnosti ve věznicích. Objem peněz na platy soudců se měl podle vládního návrhu zvýšit téměř o 14 procent. Z vyjádření zástupce ministerstva spravedlnosti vyplynulo, že například platy zaměstnanců soudů by se měly navýšit o dalších 5,1 procenta.
Návrh podpořili všichni přítomní členové výboru. "Připadá nám správné, že pokud v návrhu rozpočtu bylo zejména pro soudce a státní zástupce původně navýšení o 14 procent, pokud se to redukuje, tak ať ty peníze jdou na platy ostatních zaměstnanců soudů a justice," řekl k podpořenému přesunu peněz novinářům místopředseda výboru Vojtěch Munzar (ODS).
Rozpočtový výbor nepodpořil návrhy výboru pro bezpečnost přidat Bezpečnostní informační službě 250 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Ministerstvo financí mělo k tomuto návrhu negativní postoj právě kvůli tomu, že peníze chtěl výbor vzít z rezervy. Stejně tak dnes výbor nepodpořil navýšení objemu peněz pro Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost o 35 milionů korun. Naopak podpořil návrh skupiny koaličních poslanců přesunout 30 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy a přidat je ministerstvu školství na organizace pracující s mládeží, jako je třeba Skaut.
Munzar míní, že všechny návrhy, které výbor podpořil, pravděpodobně projdou i na plénu, pokud se neobjeví nové skutečnosti. "Předpokládáme, že ty pozměňovací návrhy, které podpořil rozpočtový výbor, budou přijaty i Poslaneckou sněmovnou," řekl. Zatím nemá informace o dalších případných změnách v rozpočtu ze strany koalice. Koalice podle něj nepodpoří návrhy, které jdou na úkor rozpočtové rezervy ve vyšších částkách, ani takové, které berou peníze například z odvodů do rozpočtu EU.
Jednotlivé kapitoly rozpočtu projednávaly v minulém týdnu další sněmovní výbory. K rozpočtu ministerstva spravedlnosti nepřijal příslušný ústavně-právní výbor žádné doporučení. Koalice neměla při hlasování většinu hlasů. Sedm poslanců hlasovalo pro a sedm proti. Výbor pro veřejnou správu nepřijal usnesení k návrhu rozpočtu ministerstva vnitra, pokud jde o jeho správní část. Podle záznamu z jednání nebyl ve výboru dostatek hlasů pro schválení. Ze stejného důvodu nepřijal tento výbor doporučení ani k rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj nebo k rozpočtu Digitální a informační agentury. Zahraniční výbor nepřijal doporučení k rozpočtu ministerstva zahraničních věcí.