Zaplaťte, nebo nebudou hvězdy. Michelin chce po Česku 10 milionů za hodnocení restaurací
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká republika má nově platit francouzské firmě Michelin za to, že vyšle do země své inspektory, aby zhodnotili české restaurace a přidělili jim případně „svaté grály“ gastronomie, michelinské hvězdy. Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo zaplatit 10 milionů korun za to, že bude Česko v průvodci Michelin zahrnuto.
Michelin dříve za svá hodnocení žádné peníze nevyžadoval, to se ale od loňského roku změnilo. Nový poplatek se týká několika zemí střední a východní Evropy. Smlouvy údajně podepsala již většina zemí, jako jsou třeba Maďarsko nebo Slovinsko, Česko však stále váhá. Není jasné, jestli a jak se tato částka mezi zeměmi liší.
O zaplacení peněz rozhoduje ministerstvo pro místní rozvoj, které vede ministr Ivan Bartoš (Piráti).
„Oblast gastronomie je tradiční součástí komunikace agentury CzechTourism. Průběžně jedná jak s asociacemi, tak se soukromými subjekty včetně společnosti Michelin. Ministerstvo pro místní rozvoj náklady vyhodnocuje, bude je konzultovat s dalšími resorty a budou následovat další potřebné kroky k řešení,“ řekl pro Echo24.cz zástupce vedoucí komunikace a PR manažer kabinetu ministra pro místní rozvoj Petr Waleczko. Rozhodnutí by ve věci mělo padnout do několika týdnů.
Z komunikace redakce deníku Echo24.cz s mediální zastupitelkou CzechTourism Štěpánkou Filipovou vyplývá, že podoba smlouvy ještě není finální, takže částka, kterou Michelin požaduje, se pravděpodobně ještě může měnit. „Je to v nějakém procesu jednání, kde jsou vcelku striktní smlouvy,“ uvedla Filipová.
Ani ministerstvo, ani CzechTourism neposkytly informace ohledně toho, zda Česko nemuselo platit za hvězdy již dříve a zda se tedy jen výše částky v postcovidové době nezměnila.
V Česku jsou nyní dvě restaurace s jednou michelinskou hvězdou – pražské restaurace Field a La Degustation Bohême Bourgeoise. Za loňský rok Michelin doporučení pro Česko zatím nevydal, i tento ročník by byl totiž podmíněn poplatkem.
Společnost Michelin nevydává mnoho informací o financování průvodce a udělování hvězd ze strany států. Ve světě ale došlo v souvislosti s poplatkem k několika kontroverzím. V říjnu 2017 Song Ki-seok, člen korejského Národní shromáždění, kritizoval Korejskou turistickou organizaci, že souhlasila se zaplacením 2 miliard wonů (asi 36 milionů korun) za vydání michelinského průvodce zaměřeného na restaurace v hlavním městě Soulu. Průvodce byl navíc kritizován za pravopisné i faktické chyby. Podle některých hlasů byla jeho podoba buď důsledkem neznalosti a neschopnosti nebo korupce.
Podle bývalé viceprezidentky Michelinu Dorlandy Clauzelové byly průvodce v Soulu, Macau, Hongkongu, Bangkoku a Singapuru všechny vypracovány za úhradu. Server South China Morning Post nicméně napsal, že v Hongkongu za něj Michelinu zaplatily soukromé společnosti, například Evian nebo Nespresso.
Podobně v roce 2017 zaplatila australská turistická agentura Tourism Australia asi 600 000 dolarů (asi 13 000 000 korun) za to, že bude Melbourne mít příležitost pořádat oslavu vyhlášení padesáti nejlepších restaurací na světě pro daný rok.
Kromě michelinských hvězd společnost také uděluje doporučení Bib Gourmand, které značí restaurace nabízející kvalitní jídlo za dobrou cenu. „Restaurace Bib mají společný jednodušší styl vaření, který je rozpoznatelný a snadno se jí. Restaurace Bib Gourmand ve vás také zanechá pocit uspokojení, že jste se dobře najedli za tak rozumnou cenu,“ uvádí Michelin. V Česku má toto ocenění pět restaurací. I ony by o něj mohly v případě, že stát Michelinu nezaplatí, přijít.
Poprvé Praha získala michelinskou hvězdu v roce 2008, kdy se jí mohla pyšnit restaurace Allegro v hotelu Four Seasons a její šéfkuchař Andrea Accordi. Ten obdržel hvězdu pro Allegro třikrát. Podnik mezitím zanikl. V roce 2009 hvězdu dostala také restaurace Maze v hotelu Hilton slavného britského kuchaře Gordona Ramsaye, která však zanikla ještě předtím, než bylo ocenění oznámeno. Alcron hvězdu držel od roku 2012, než o ni v roce 2018 přišel. Celkem tak hvězdu doposud získalo pět pražských restaurací.
Jedna hvězda Michelin označuje velice dobrou restauraci ve své kategorii, dvě hvězdy výtečnou kuchyni, která stojí za návštěvu, a tři hvězdy výjimečnou kuchyni, která stojí za zvláštní cestu. Pražské restaurace dosud nikdy v rámci jednoho hodnocení nezískaly více než jednu hvězdu.