Morálně pochybné a nesmyslné, hodnotí politici novou praxi exekutorů. Změňte to vy, říká komora
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Praxe soudních exekutorů, kteří pro tzv. bezvýslednost v posledních týdnech zastavují exekuce lidí v insolvenci, je neakceptovatelná a špatná. Pro Echo24 to řekli politici, kteří se problematikou exekucí a insolvencí dlouhodobě zabývají. Ministerstvo spravedlnosti uvádí, že největší problém je v tom, že exekutoři vyzývají k zaplacení do tří dnů od nabytí právní moci. Exekutorská komora (EK) ČR reagovala s tím, že změnu mají prosadit politici.
Deník Echo24 přinesl informaci o tom, že někteří exekutoři posílají lidem v insolvenci usnesení o zastavení bezvýsledných exekucí. Po lidech, kteří mají schválené oddlužení, chtějí tito exekutoři zaplatit náklady na exekuce do tří dnů od nabytí právní moci tohoto usnesení. Lidé v insolvenci nicméně v drtivě většině případů počítají s tím, že kdo se nepřihlásil na začátku procesu oddlužení, nemá už na žádnou pohledávku nad rámec nárok.
Problematickým shledává ministerstvo spravedlnosti jakožto dohledový orgán především zmíněnou třídenní lhůtu. Taková povinnost je totiž v rozporu s podmínkami schváleného oddlužení. Po dobu trvání účinků schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty je dlužník povinen neposkytovat nikomu z věřitelů žádné zvláštní výhody insolvenčního zákona.
„Stanovení pariční lhůty v délce 3 dnů, probíhá-li vůči dlužníkovi insolvenční řízení, v jehož rámci je plněno schválené oddlužení, může v povinných vyvolávat dojem, že skutečně do 3 dnů je třeba v rozporu s podmínkami schváleného oddlužení splnit uvedenou povinnost, ačkoli ji splnit nemohou,“ uvedlo pro Echo24 MSp.
Ostře se k věci pro Echo24 vyjádřili také čeští politici. Mezi nimi například ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), který byl v posledních letech jedním ze strůjců akce s názvem Milostivé léto, která měla pomáhat lidem s dluhy na zdravotním pojištění.
„Jakoukoli praxi exekutorů, ať již na hraně či za hranou zákona, která má vést ke zrušení oddlužení a ponechání povinných v dluhových pastech exekutorů považuji za morálně pochybnou a neakceptovatelnou. Věřím, že dozorové orgány MSp zde budou postupovat jasně a dbát litery zákona. Stejný postup bych i v rámci metodického vedení očekával od Exekutorské komory,“ řekl pro Echo24 Výborný.
Absolutně postavené na hlavu, říká Nacher
Podobně hovoří také poslanec a místopředseda podvýboru pro exekuce a insolvence Patrik Nacher (ANO), který se spolu s Výborným výrazně podílel na zmíněné akci Milostivé léto. „Já to vůbec nechápu, to je úplně postavené na hlavu. Vy jdete do oddlužení s tím, že se tím zastavují všechny exekuce. Když jste v exekuci, tak vám permanentně nabíhají různá penále a tak dále. Když jste v insolvenci, tak se to zastaví, vy musíte mít nějaký příjem, je tam splátkový kalendář a prostě co splatíte, to splatíte. Konec,“ uvedl pro Echo24 Nacher s tím, že výjimku tvoří například výživné či škoda způsobená trestným činem.
„Že by najednou uprostřed insolvence exekutor chtěl ještě něco navíc, tomu vůbec nerozumím. Je to úplně mimo. Když jdu do insolvence, tak prostě tři roky (teď nově) počítám s tím, že zkrátka pojedu na hranici možností, zůstane mi nezabavitelné minimum a nemůžu nic odklonit… Ale v tomto případě tedy se zastaví exekuce pro bezvýslednost, vznikne z toho náklad, který exekutor chce po člověku v insolvenci. To je naprostý nesmysl,“ dodal Nacher.
Podle něj by to byl nesmysl i ve chvíli, kdy by nešlo o insolvenci. „Zastavit něco pro bezvýslednost a vytvořit novou pohledávku mi přijde neuvěřitelné. Logicky přece nedává smysl tomu člověku vytvořit tímto způsobem nový dluh,“ dodal Nacher a doporučil, aby se lidé, kterým takové usnesení přijde, odvolali k ministerstvu spravedlnosti.
EK: Ať to změní Parlament
Vyzval zároveň EK ČR, aby se jednoznačně k celé věci vyjádřila. „Oni staví ten proces oddlužení úplně na hlavu. Kdo z věřitelů se nepřihlásí insolvenčnímu soudu o tu pohledávku, tak prostě nárok nemá. Proto je to to oddlužení,“ vysvětlil Nacher s tím, že lidé, kterým usnesení od exekutora přijde, v drtivé většině nejsou právníci, ani ekonomové.
„Jim něco přijde a vyděsí je to, protože oni jsou v insolvenci a dostanou usnesení od exekutora, které většinou nemají šanci pochopit a radši to zaplatí, než aby měli problémy. Teoreticky tím navíc mohou odklonit nějaké peníze, které by měli využít na splácení toho oddlužení. Tímto tedy vyzývám Exekutorskou komoru, aby se k tomu postavila, protože tohle je za mě opravdu špatně,“ uvedl Nacher.
„Já jsem s lidmi v insolvenci denně v kontaktu a když se pak stane něco takového, tak já už jim to nedokážu vysvětlit. Proč uprostřed insolvence pokračuje exekuce, vznikne nový dluh a navíc se má zaplatit do tří dnů. To se vrší jedna podivnost za druhou,“ dodal poslanec
Redakce znovu oslovila EK ČR, která uvedla, že zákonodárným sborem je Parlament České republiky, který přijal současnou právní úpravu zastavování tzv. marných exekucí. EK byla jednou z institucí, která ještě před jejím přijetím upozorňovala na nebezpečí vzniku velkého množství výkladových problémů, řekl prezident komory Jan Mlynarčík.
„Lhůta pro úhradu přiznaných nákladů účastníků řízení vychází z občanského soudního řádu a objevuje se ve všech rozhodnutích, která náklady k zaplacení ukládají,“ dodal Mlynarčík.
Nejedná se podle něj o praktiku soudních exekutorů. Zákonná úprava pro lhůtu k zaplacení se určuje v délce tří dnů za aplikace ustanovení příslušných paragrafů exekučního a občanského soudního řádu.
„Pokud se zákonodárci vymezují proti této zákonné úpravě, je plně v jejich moci tuto situaci změnit. Všichni zákonodárci, odborná i široká veřejnost se může vždy přímo obrátit na EK, která je otevřená odborné diskuzi. Oslovování prostřednictvím médií však není ta vhodná cesta,“ dodal pro Echo24 Mlynarčík.