FINANCOVÁNÍ ŠKOL

Humanitní obory jsou u nás výrazně nadfinacovány, je přesvědčen Klaus

FINANCOVÁNÍ ŠKOL
Humanitní obory jsou u nás výrazně nadfinacovány, je přesvědčen Klaus

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Za čirý lobbismus považuje bývalý prezident Václav Klaus nynější demonstrace studentů a učitelů humanitních oborů za navýšení peněz do vysokého školství a na platy vyučujících. Podle Klause to vypadá, že je podfinancované skoro všechno. Přesto tu jsou obrovské rozpočtové deficity. "To může být jedině tak, že je něco nadfinancováno," píše ve své glose s tím, že to jsou právě humanitní obory.

Pokud podle Klause přijmeme obrat „podfinancovaný“, směřujeme ke špatným koncům. "Vypadá to totiž tak, že je podfinancované skoro všechno – školství, zdravotnictví, armáda, policie, starobní důchody, atd. Přesto máme obrovské rozpočtové deficity. To může být jedině tak, že je něco nadfinancováno. Nemůže mi někdo poradit, co to je?," ptá se bývalý prezident. Sice se podle něj nabízí možnost nadfinancovanost vlády, provládních orgánů či institucí. Ale to by nestačilo.

Klaus upozorňuje, že nemohou být všichni podfinancováni a demonstrující aktivisté by měli "dopočítávat do jedné." Tím Klaus naráží na před 30 lety jím napsanou knížku „Dopočítávání do jedné.“

Klaus poukazuje na to, že v posledních letech došlo k tak obrovskému nárůstu počtu studentů v humanitních oborech a nemenšího nárůstu počtu jejich učitelů, že je přesvědčen, že tyto obory jsou v Česku výrazně nadfinancovány. Připomíná, že je u nás nadpočet vysokoškoláků obecně, na úkor středoškoláků. "Mají všichni na to, být vysokoškolskými studenty? A mají všichni jejich rychlokvašení učitelé nárok na to, na vysoké škole vyučovat? Neodvažujme se proto mluvit o podfinancovosti. Je to čirý lobbismus." dodává Klaus.

V úterý protestovali v celém Česku vysokoškolští pedagogové i studenti proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu. Navýšení platů v humanitních oborech podpořil i prezident Petr Pavel.

 

mar