TikTok v USA počítá poslední týdny. Jeho zákaz prošel jednohlasně výborem. Podle firmy jde o svobodu slova
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sociální síti Tik-Tok vážně hrozí konec v USA. Americkým zákonodárcům se totiž nelíbí vazby Tik-toku na svou mateřskou firmu ByteDance. Někteří vysocí manažeři této firmy totiž mají silnou pozici v Čínské komunistické straně. Podle kongresmanů tak hrozí, že k citlivým údajům 170 milionů Američanů bude mít přístup přímo nejvyšší čínské vedení. Zákon o nuceném odprodeji TikToku firmě ByteDance nyní jednohlasně prošel obchodním výborem sněmovny reprezentantů 55-0. Příští týden by o něm mělo být hlasováno na plénu Sněmovny. Neočekává se, že by návrh neprošel, podporu návrhu totiž vyjádřil jak prezident Joe Biden, tak předseda Sněmovny reprezentantů republikán Mike Johnson. Informuje například CNN.
Návrh zákona, který společně předložili republikán Mike Gallagher a demokrat Raja Krishnamoorthi, připravovali půl roku. Jedná se o zákon o nuceném prodeji. Pokud bude zákon schválen firma ByteDance bude mít 165 dní na to aby Tik Tok prodala. V případě, že tak neučiní, bude nelegální ve Spojených státech nabízet a stahovat produkty Tik-Toku.
Firma Tik-Tok už v pátek vydala k zákonu prohlášení, kde apelovala na své americké zákazníky, že se jedná o porušení svobody slova. "Americká vláda se snaží 170 milionů Američanů zbavit jejich ústavního práva na svobodu projevu," uvádí společnost v prohlášení. Zároveň svým uživatelům v USA zaslala zprávu, ve kterém je žádá, aby proti možnému zákazu protestovali u svých zákonodárců. Zřídila dokonce v aplikaci odkaz, na který když uživatel klikne, může se telefonicky spojit se zákonodárcem příslušným pro jeho volební obvod. Web The Information uvedl, že kancelář jednoho zákonodárce byla hovory zaplavena natolik, že zaměstnancům nezbylo než telefon vypnout.
Že by zákon porušoval první dodatek americké ústavy jeho autoři odmítají. V rozhovoru pro CNN upozornili, že podobně byla k nucenému odprodeji svých amerických aktivit donucena firma Grindr, která nabízí seznamku pro homosexuály. A to poté, co došlo k prodeji firmy do rukou čínské Kunlun Tech. Ta je následně nuceně prodala v roce 2020 americké společnosti San Vicente Acquisition. Aplikace Grindr dodnes funguje.
Na přípravě zákona pracovali kongresmani přibližně půl roku a to i s právníky z Bílého domu a ujišťují, že je právně v pořádku a má precedens. Upozorňují, že se nejedná o zákaz Tik Toku, ale o jeho nucený prodej a dělo se tak i v minulosti například při rozdělení telekomunikací v USA. Kongresmani upozornili, že před Tik-Tokem varují i americké tajné služby.
Ohradili se proti tvrzení Tik-Toku, že jde o porušení prvního dodatku americké ústavy o svobodě slova. Upozornili, že nejde o obsah Tik-Toku, ale o vlastnictví firmy, které ohrožuje americké národní zájmy. Upozornili, že v případě, že by tento nucený odprodej byl porušením prvního dodatku, úřady by v podstatě nemohly efektivně zasahovat proti monopolům jakýchkoliv mediálních firem.
Aplikace Tik-Tok vzbuzuje obavy i v jiných zemích než jen v USA. Aplikaci na úřadech zakázaly některé evropské země nebo například Evropská komise svým úředníkům. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před Tik-tokem před rokem. "Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok," uvedl tehdy úřad.