Britský parlament si chce posvítit na Elona Muska. Má podat „svědectví“ z nepokojů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Keira Starmera si chce předvolat miliardáře Elona Muska kvůli jeho sociální síti X. Důvodem je šíření, moderace a sdílení příspěvků na platformě spojených s nedávnými násilnostmi a výtržnictvím v britských ulicích. Britský parlament si chce od Elona Muska "vyslechnout svědectví" ohledně násilných nepokojů spojovaných s vražděním v Southportu. "Musíme oficiálně prozkoumat používání algoritmů při prosazování nenávistného materiálu a moderování takového obsahu na sociálních médiích," uvedla labouristická poslankyně Dawn Butlerová, která usiluje o vedoucí křeslo v rámci Výboru pro vědu a technologie Dolní sněmovny pro deník Financial Times (FT).
Vliv, obsah a moderace problematických příspěvků na sociálních sítích je každodenním tématem na celém světě. Elon Musk dlouhodobě bojuje za svobodu slova na sociálních sítích, což se často setkává s kritikou - poslední dobou hlavně z Bruselu nebo nově i z Brazílie. Mluví se o "nadměrném vlivu a dopadu diskurzu" Elona Muska na sociální média a dezinformace v rámci demokratické politiky, píše FT.
Deník dále upozorňuje na slova Elona Muska během násilných nepokojů ve Velké Británii. Krátce poté, co Anglií otřáslo krvavé vraždění mladých dívek v southportské taneční škole, tak Musk prohlásil, že "občanská válka ve Spojeném království je nevyhnutelná." Kromě toho šéf Tesly či vesmírné společnosti SpaceX dlouhodobě kritizuje novopečeného britského premiéra a šéfa vládnoucích labouristů Keira Starmera.
Butlerová prohlásila, že chce Elona Muska pouze "vyslechnout" jako svědka. Nutno dodat, že britští poslanci nemohou tyto svědky nutit k výpovědi, ale parlament to následně může označit za "pohrdání", pokud se předvolaní vyhýbají formálnímu předvolání. Podobnou situaci, kdy si britská vláda nechala předvolat majitele mediálního impéria FoxNews Ruperta Murdocha, který vlastní vlivné britské deníky jako je například The Sun, The Times či The Sunday Times a další.
Zpráva přichází sotva týden poté, co soudce brazilského Nejvyššího soudu Alexander deMoraes nařídil, aby sociální síť X byla vypnuta na území celé Brazílie. Z rozhodnutí soudu také hrozí pokuta 50 000 realů každému, kdo se k sociální síti pokusí připojit přes VPN. Jedná se o vyvrcholení dlouhodobého sporu mezi brazilskými úřady a společností X Elona Muska. Ta odmítá mazat příspěvky podle požadavků brazilských úřadů. Poté, co soudce deMoraes hrozil zaměstnancům místní pobočky firmy zatčením, společnost pobočku zavřela.
Exactly https://t.co/PGDdCpNLwf
— Elon Musk (@elonmusk) September 9, 2024
Elon Musk vzápětí reagoval na příspěvek na sociální síti X, který tvrdil, že útoky Evropské unie na majitele platformy X jsou pouze začátkem. "S Kamalou Harrisovou u moci by této platformě ve Spojených státech hrozilo úplné vypnutí. Demokratická strana je nepřítelem svobody slova," uvedl účet DogeDesigner v příspěvku, který Elon Musk sdílel a okomentoval stručným: "Přesně!"