Námořnictvo USA vyplouvá do boje. Povede koalici států proti útokům Húsiů z Jemenu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy stanou v čele mezinárodní námořní operace s cílem ochránit lodě v Rudém moři před útoky jemenských Húsíů. Oznámil to v úterý americký ministr obrany Lloyd Austin během návštěvy Bahrajnu, kde mají USA své námořní velení pro blízkovýchodní oblast. Spolu s USA se do operace zapojí Británie, Francie, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Španělsko, Kanada, Bahrajn a Seychely, dodal Austin.
Kvůli útokům se v posledních dnech rozhodla přerušit cesty oblastí řada přepravních společností a začala výrazně zdražovat ropa. Zatím poslední obětí húsíjských útočníků se v úterý stal tanker norské společnosti Inventor Chemical Tankers. Plavidlo zachvátil menší požár, posádka však vyvázla bez zranění.
"Je to mezinárodní výzva která vyžaduje kolektivní akci. Proto v úterý oznamuji zahájení operace Strážce prosperity, nové významné mnohonárodní bezpečnostní iniciativy," uvedl Austin v prohlášení.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) December 18, 2023
The U.S. just announced that it will lead an international coalition of 10 navies against the Houthis in Yemen.
Looks like they Houthis chose to have other people raise their sons and daughters.
The U.S. Navy is coming… pic.twitter.com/OG4NO6FJ0g
Húsíové jsou spojenci Íránu, úhlavního nepřítele Izraele a lodě v Rudém moři napadají v rámci kampaně, jejímž cílem je podle nich podpora Palestinců. Poté, co Hamás zaútočil 7. října na Izrael a ten zahájil odvetné bombardování Pásma Gazy, se v Jemenu konaly masivní demonstrace na podporu Palestinců.
Húsíové, kteří v Jemenu od roku 2015 válčí proti mezinárodně uznávané vládě a koalici vedené Saúdskou Arábií, se stali významnou vojenskou silou v regionu, mají desetitisíce bojovníků a velký arzenál raket a útočných dronů.
Podle Austina jejich "bezohledné útoky" v Rudém moři ohrožují volný obchod, životy námořníků a porušují mezinárodní právo. Země, které chtějí bránit princip svobodné plavby po Rudém moři, proto musejí zasáhnout, dodal šéf Pentagonu.
Člen politického vedení Húsíů Muhammad Buchajtí v úterý televizní stanici Al-Džazíra řekl, že skupina bude schopna čelit jakékoli námořní koalici vytvořené Spojenými státy, která by mohla být rozmístěna v Rudém moři. Washington podle něj Húsíům nabídl, že nebude bránit úsilí o dosažení trvalého míru v Jemenu výměnou za to, že povstalci zastaví své vojenské operace v Rudém moři. "Kategoricky jsme to odmítli," dodal Buchajtí s tím, že Húsíové byli nepřímo osloveni řadou zemí s výzvou, aby své vojenské akce zastavili.