Příplatek za poloprázdné plynovody? Je to masakr, říká Havlíček. Najděte si data, zní z ODS
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čechům od příštího roku vzrostou regulované platby za distribuci zemního plynu. V případě domácností to bude až o patnáct procent, vyplývá z příslušného cenového návrhu Energetického regulačního úřadu. Nárůst je podle ekonoma Lukáše Kovandy dán především nákupem „poloprázdných plynovodů“ Net4Gas. Postup ERÚ a vlády kritizuje opozice, naopak vládní ODS argumentuje tím, že největší dodavatelé zlevňují.
Z cenového návrhu ERÚ je patrné, že Češi si za distribuci zemního plynu připlatí až o 15 procent. „Například domácnost v rodinném domě s plynovým vytápěním a spotřebou od 25 do 45 megawatthodin plynu ročně platí letos u Pražské plynárenské 272,64 koruny za megawatthodinu, příští rok by to mělo být 313,27 koruny za megawatthodinu. To značí nárůst o zhruba patnáct procent. Stálý poplatek takové domácnosti pak vzroste z letošních 318,89 na 366,55 koruny, tedy rovněž o zhruba patnáct procent,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Klíčovým důvodem nárůstu regulovaných plateb za plyn je podle něj nutnost pokrýt náklady společnosti Net4Gas, kterou loni prostřednictvím státního podniku ČEPS koupil stát. Provozovatele tisíců kilometrů plynovodů, které však z velké části zůstávají prázdné, pořídil stát i s dluhem čítajícím přes 34 miliard. „Dokud byl ještě Net4Gas soukromý, vydělával svým německým a kanadským vlastníkům na poplatcích na tranzit plyn přes české území.“ uvedl Kovanda s tím, že poté, co výdělečný být přestal, koupil jej i se zmíněným dluhem stát. Zaplatil tak miliardy za vysoce zadlužený ‚snědený krám‘,“ uvedl Kovanda s tím, že Net4Gas přestal na tranzitu dobře vydělávat v důsledku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 a zničení plynovodů Nord Stream v září téhož roku.
Nyní, když Net4Gas poplatky za tranzit prakticky neinkasuje, musí za provoz a údržbu poloprázdných plynovodů platit více právě i distributoři plynu typu zmíněné Pražské plynárenské, respektive Pražské plynárenské Distribuce. „A ti se o své navýšené náklady ‚podělí‘ s koncovými odběrateli třeba z řad domácností, jak právě tedy plyne z uvedeného návrhu Energetického regulačního úřadu pro příští rok,“ dodal ekonom. Česká vláda nákup Net4Gas zdůvodňovala i tak, že bude vydělávat na tranzitu plynu na Slovensko a do Rakouska. Tomu zatím však nasvědčuje máloco.
Bývalý ministr průmyslu a obchodu a stínový premiér Karel Havlíček (ANO) uvedl, že chápal jsem snahu koupit plynovody. „Ale dát za ztrátovou a předluženou firmu v součtu víc jak 40 miliard je masakr. Potvrzuje se přesně, co jsem tvrdil. Kvůli neschopnosti kabinetu Petra Fialy (ODS) se opět zvyšují poplatky za energie. A nejsou to zanedbatelné částky, jak nás krmila vláda,“ uvedl Havlíček na síti X.
Na jeho příspěvek reagoval oficiální profil ODS. „Pane poslanče, rozumíme, že není jednoduché najít čísla, která by odpovídala Vašemu příběhu o zdražování a že byste raději nechal strategické energetické firmy v rukou různých podvodníků. Nebo ideálně Ruska, tak jako to bylo s tendrem na Dukovany,“ uvedli občanští demokraté.
„Pojďme se ale podívat na data největších dodavatelů energií: E.ON od října podruhé v tomto roce plošně snižuje ceny plynu. Klienti budou platit až o 25 % méně než na začátku roku. Za poslední dva roky se jedná už o čtvrté snížení cen, a to před začátkem topné sezóny, kdy to lidé pocítí nejvíce. Co se týká ČEZu, tak ten letos u fixovaných produktů snížil cenu celkem 3x a u nefixovaných 2x. Od nového roku podle zveřejněných ceníků zlevňují jak plyn, tak elektřinu. Když budete zase v něčem tápat, nestyďte se zeptat. Rádi vám pomůžeme se zorientovat,“ dodala ODS v reakci na Havlíčkův příspěvek.