Fico o komisařce Jourové: „Nenávidí nás. Ještě bude z politických důvodů veselo“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Místopředsedkyně Evropské komise (EK) a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová, která přebírá i oblast justice za svého kolegu Didiera Reynderse, nynější slovenskou vládu podle jejího předsedy Roberta Fica nenávidí. Fico v pondělí také potvrdil, že Bratislava vede diskusi s EK ohledně právního státu v souvislosti s rozsáhlými změnami ve slovenském trestním právu, které prosadila nynější vládní koalice. "Měla veřejná prohlášení na moji adresu, na adresu vlády. Nenávidí nás. Ještě bude z politických důvodů veselo," řekl Fico o Jourové.
Představitele slovenské opozice zároveň Fico opětovně obvinil, že žádali orgány Evropské unie, aby zastavily peníze z evropských zdrojů pro Slovensko. Jourová shodou okolností na Slovensko míří příští týden v rámci svých cest po unijních metropolích, které podniká již několik týdnů a kde s úřady i lidmi hovoří o organizaci červnových voleb do Evropského parlamentu a zejména o boji proti dezinformacím a dalším hrozbám.
Reynders, který oznámil kandidaturu do funkce generálního tajemníka Rady Evropy a vzal si kvůli tomu až do volby neplacené volno, měl na starosti hlavně problematiku vlády práva a právního státu. Například minulý týden řekl, že Evropská komise veškerý vývoj na Slovensku bedlivě sleduje, žádá od slovenských úřadů vysvětlení a je připravena reagovat.
Fico tvrdil, že Reyndersovy výroky vůči Slovensku byly přehnané a že mohly být součástí jeho vlastní kampaně.
Evropská komise již v minulosti vyjádřila pochybnosti v souvislosti se zrušením elitního útvaru slovenské prokuratury ÚSP, jež bylo součástí větších změn ve slovenském trestním právu. Výtky se týkaly zejména zajištění účinného vyšetřování trestných činů poškozujících unijní rozpočet. Platnost části změn trestního práva, s výjimkou například rozpuštění ÚSP, pozastavil slovenský ústavní soud.
Diskusi s EK označil Fico pouze za technickou a tvrdil, že nevidí důvod, na jehož základě by Slovensko mělo přijít o evropské peníze. V této souvislosti znovu kritizoval opoziční představitele, jež podle něj takový zásah žádali od unijních institucí, a přirovnal je k ekonomických vlastizrádcům.
Slovenští opoziční politici v souvislosti s možným ohrožením evropských peněz pro Slovensko a s debatou vlády s EK uvedli, že Ficovův kabinet se jen vymlouvá a nedokáže čerpat unijní peníze.
"Vláda Roberta Fica je u moci téměř šest měsíců. Mají prakticky všechnu moc ve státě. Navzdory tomu stále fňukají, Vymlouvají se jako malé děti. Neumějí vládnout, neuměj čerpat evropské peníze," řekl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka ještě před tiskovou konferencí Fica. Ten opakovaně slovně útočí kromě jiného na Šimečku a jeho hnutí, byť Šimečka stejně jako další opoziční představitelé uvedl, že si nepřejí případné pozastavení vyplácení evropských peněz Slovensku. Také opoziční liberální strana Svoboda a Solidarita reagovala, že Fico by se měl přestat vymlouvat na opozici a že problémem jsou jen kroky nynější slovenské vlády.