Češi budovali socialismus s nadšením. Povstání nevyvolali ani Peroutka a Svobodná Evropa
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
O padesátých letech minulého století si dnes vyprávíme jako o době, kdy jsme trpěli pod útlakem komunistického režimu a kdy byly na základě vykonstruovaných politických procesů zavražděny stovky nevinných lidí. Málo už ale mluvíme o tom, že nemalá část Čechů vládu komunistů vítala a že naši předci hromadně podpisovali petice žádající smrt zrádců. Nakonec počet členů KSČ vzrostl v letech 1948 a 49 na 2,3 až 2,5 milionu osob.
Po čistkách v padesátých letech sice klesl na 1,4 milionu, ale již v roce 1960 měla KSČ 1,6 milionu členů. V poměru na počet obyvatel a v porovnání s okolními zeměmi to není úplně malé číslo.
Řada Čechů upřímně věřila, že socialismus je nejspravedlivější společenský řád, což se projevilo masovou podporou Košického vládního programu a znárodňování. Češi jako plebejský národ měl k rovnostářství blízko, většina kulturních elit (Voskovec a Werich) byla levicová, i Masarykův liberalismus byl v podstatě levicový, komunistická strana byla silná už mezi válkami.
Část občanů si komunisté nepokrytě koupili, nakonec dělníci, kteří za války pracovali pro Hitlera, se zachovali opět pragmaticky a minimálně navenek se ztotožňovali s novým režimem. Stát je zahrnul řadou výhod, například již od ledna 1949 fungoval systém zásobování preferující dělnickou třídu, naopak takzvaně kapitalistické živly byly tvrdě omezovány.
Svoji roli sehrál i obdiv k Sovětskému svazu. Na rozdíl od Polska nebo Maďarska byla u nás Rudá armáda chápana jako osvoboditelka. Podporu režimu nezměnila ani masivní propagandistická akce VETO, která se zrodila v Rádiu Svobodná Evropa a na které se podílel i známý novinář Ferdinand Peroutka. Během roku 1954 se takřka každý den snášely na Čechy milióny letáků, které přinášely balóny ze západního Německa a které měly ve svém důsledku vyvolat masové povstání. Zatímco Němci se vzbouřili v roce 1953 a Poláci a Maďaři v roce 1956, Češi dál poslušně budovali socialismus.
Více o chování většiny českého národa během 50. let v nejnovějším díle podcastu „Minulost není historie“.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.