1500 migrantů se vrhlo do vln Středozemního moře. Plavali z Maroka do španělské Ceuty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do španělského města Ceuta, které leží na africkém kontinentě, se pokusilo dostat z Maroka v neděli a v noci na dnešek na 1500 lidí. To je výrazně více než v jiné dny, oznámila podle agentury Reuters zástupkyně místních úřadů Cristina Pérezová. Velkou část migrantů, kteří se do Ceuty dostanou, Španělsko vrací do Maroka, s výjimkou žadatelů o azyl a lidí mladších 18 let.
V neděli a v noci na dnešek se do Ceuty podle Pérezové pokusil dostat neobvykle vysoký počet lidí. Snažili se přeplavat námořní hranici, nebo ji přeplout na malých člunech. K vyššímu tlaku přispěla zřejmě i mlha, která město v noci zahalila. Obvykle se hranici mezi Španělskem a Marokem snaží překonat na 500 lidí denně, od druhé poloviny minulého týdne se průměr zvýšil na 700 lidí denně.
#ESPAÑA
— 𝙈𝙖𝙧𝙞𝙤 𝙈𝙤𝙧𝙖𝙮 (@Mario_Moray) August 26, 2024
Desalojan una playa por una avalancha de #migrantes de #Marruecos.
La Guardia Civil desalojó este domingo 25 de agosto la playa del #Tarajal, de la ciudad española de #Ceuta, situada en la orilla africana del estrecho de #Gibraltar. pic.twitter.com/ksWDx4XMfh
"Byl tu tlak a zvládli jsme ho s Marokem," uvedla Pérezová. Kolik lidí bylo předáno marocké policii, neuvedla. Pérezová vysvětlila, že maročtí občané jsou rovnou vraceni do vlasti, pokud se nejedná o lidi, kteří by mohli mít právo na azyl nebo kterým je méně než 18 let a jsou bez doprovodu. U cizinců z jiných zemí španělské úřady situaci podrobněji zkoumají.
🔴 #ÚLTIMAHORA | Decenas de inmigrantes ilegales de origen marroquí irrumpen en la playa del Tarajal (#Ceuta) tras bordear los espigones fronterizos.
— ECSaharaui (@ECSaharaui__) August 25, 2024
⚠️ La Guardia Civil y la Policía Nacional, con agentes de #GRS y #UIP, tratan de controlar la situación en estos momentos. pic.twitter.com/WShllzxyxx
Španělsko letos čelí silnějšímu migračnímu tlaku než dříve, týká se to především severoafrické Ceuty a Kanárských ostrovů. Do španělského města se od počátku roku do poloviny srpna dostalo přes 1600 migrantů, tedy skoro třikrát více než loni ve stejném období. Na Kanárské ostrovy ve stejné době připlulo na 22 300 lidí z Afriky, loni ve stejné době jich bylo 9800. Kvůli vyšším počtům příchozích migrantů podle agentury AFP premiér Pedro Sánchez v úterý zahájí cestu do Mauritánie, Senegalu a Gambie, tedy zemí, ze kterých migranti vyplouvají ke Kanárským ostrovům nejčastěji.