Čína se zlobí. Pavel si telefonoval s tchaj-wanskou prezidentkou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Asijská média si všímají zvolení Petra Pavla na nového českého prezidenta a jeho zřejmého odklonu od Číny, ke které chová sympatie jeho předchůdce Miloš Zeman. Pavel v pondělí telefonoval na Tchaj-wan tamní prezidentce Cchaj Jing-wen. Deník South China Morning Post tvrdí, že se jedná o první telefonát mezi Cchaj a kterýmkoliv z evropských lídrů.
Prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen gratulovala Pavlovi k vítězství písemně již po druhém kole voleb. „Telefonát (s Cchaj) je naplánován na pondělí,“ oznámila Pavlova mluvčí Markéta Řeháková, později potvrdila, že proběhl po jednání s ministrem zahraničí Janem Lipavským. Deník Echo24.cz se na Řehákovou obrátil s dotazem, co bylo tématem jejich hovoru.
South China Morning Post podotýká, že telefonát na Tchaj-wan bezesporu rozčílí Čínu, což může přispět k růstu napětí v regionu. Čína totiž ostrov považuje za svoji součást. Jak tchaj-wanská prezidentská kancelář, tak ministerstvo zahraničí odmítly plánovaný hovor komentovat.
Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že kvůli telefonátu je v kontaktu s Prahou. Informuje o tom agentura Reuters. „Čínská strana se to momentálně s českou stranou snaží ověřit, doufáme, že česká strana se striktně drží principu jedné Číny,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v Pekingu.
„Pokud by se uskutečnil, jednalo by se o první telefonát mezi Cchaj a evropským lídrem,“ napsal dále deník South China Morning Post. V době, kdy s Cchaj mluvil, ale Pavel ještě nebyl oficiálně v úřadu, prezidentský slib má složit až 9. března.
Pavel se již dříve nechal slyšet, že chce mít s Tchaj-wanem nadále vstřícné vztahy. „Je rozhodně v našem zájmu udržet aktivní obchodní a možná i vědecké vztahy s Tchaj-wanem,“ řekl.
V roce 2020 ostrovní stát navštívil předseda Senátu Miloš Vystrčil. Peking tuto cestu odsoudil jako narušení své suverenity a porušení politiky jedné Číny. Velmi negativně Peking také reagoval v roce 2016 na telefonát Cchaj a tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bylo to poprvé od roku 1979, kdy americký prezident mluvil s vůdcem Tchaj-wanu.
Tchajwanský anglojazyčný deník Taiwan News zase staví do kontrastu léta v úřadu Miloše Zemana s těmi, které přicházejí. Zeman je přátelsky nakloněný vůči Číně, která usiluje o sjednocení s Tchaj-wanem. Vítězství Pavla Taiwain News vnímá jako jednotící prvek v českém veřejném prostoru, jenž zemi povede k prozápadní cestě. Deník připomíná také avizovaný telefonát Pavla a tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která Pavlovi v sobotu gratulovala a která doufá v prohloubení vztahů z Českem.
Čína Tchaj-wan považuje za svoji odštěpeneckou provincii a lídři většiny zemí se s jeho vrcholnými představiteli oficiálně nestýkají ve snaze Peking neprovokovat.