Německá policie provedla razie u klimatických aktivistů z Poslední generace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německá policie provedla domovní prohlídky a odebrala vzorky DNA u klimatických aktivistů ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace). Razie souvisela s jejich nedávnou akcí na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, kdy se šest lidí přilepilo ke startovacím a přistávacím dráhám.
Tato šestice a ještě další dva lidé čelí obvinění z poškozování cizí věci nebo vniknutí na cizí pozemek. Policie na podnět frankfurtského státního zastupitelství prohledala byty aktivistů například v Berlíně, Sasku nebo Sasku-Anhaltsku.
Skupina Poslední generace uvedla, že policie do bytů „nenásilně protestujících“ aktivistů „vtrhla“ ve čtvrtek časně ráno. Kvůli jejich protestu z 25. července byl na několik hodin ochromen provoz na frankfurtském letišti, které je největším německých vzdušným přístavem.
Podle státního zastupitelství vzorky DNA odebrané při domovních prohlídkách poslouží k porovnání s těmi získanými na místě činu.
Navzdory domovním prohlídkám chce Poslední generace v protestech na letištích pokračovat. Vyzývá své příznivce, aby v nejbližších dnech prokázali, že jsou vůči skupině solidární a chce, aby na letiště přišli s transparenty na její podporu.
Podle DPA se svaz letišť (ADV) pokouší vést s Poslední generací dialog. V otevřeném dopisu tato asociace uvedla, že „je nezpochybnitelné, že změna klimatu představuje jednu z největších výzev současnosti“. Podotkla ale, že nezákonné blokády letišť k řešení nepřispívají a místo toho chce s protestujícími mluvit o tom, jaké kroky letiště podnikají k ochraně klimatu.
Podle německých tajných služeb ke skupině Poslední generace patří v Německu asi 1100 lidí. Velká část z nich se nepodílí jen na lokálních akcích, ale i na protestech v jiných regionech.
Rakouská odnož této organizace naopak v minulých dnech oznámila, že už „nevidí šanci na úspěch“ a se svými protesty v Rakousku končí. Ve svém prohlášení, ve kterém o svém konci informovala obvinila rakouskou vládu z „miliardy mrtvých“ a uvedla, že odpor bude pokračovat jinými způsoby. „Zůstáváme naštvaní,“ zakončila skupina své prohlášení.
Konci naštvaných aktivistů se ve svém komentáři věnuje i Ondřej Štindl. „Jenomže pro určitý typ veřejně se angažujícího člověka (zdaleka ne jen ekologické aktivisty) je fetišizace nějaké emoce charakteristická a celé to veřejné angažmá je nakonec podřízeno jedinému účelu – navodit v aktivistovi tu náležitou emoci. Vyjádřit ji pokud možno co nejdramatičtějším způsobem s co největším akcentem na význam aktivistova gesta,“ píše.
Bavorské úřady začaly v roce 2023 skupinu vyšetřovat pro podezření z organizování kriminální skupiny. Úřady provedly několik domovních prohlídek a zmrazily skupině některá konta.
čtk,