Johnson tvrdě o Evropě: USA dráždí naše „vyžírkovství”, máme více dovolené a platíme méně na obranu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pracovníci v Evropě mají k dispozici nejrůznější luxus a ochranu, které americký kapitalismus prostě nezná. Ve svém komentáři to uvedl bývalý britský premiér Boris Johnson s tím, že Američany dráždí „evropské vyžírkovství“ mimo jiné proto, že máme dvakrát více dovolené, ale platíme výrazně méně na obranu. O evropském příživnictví psal v uniklém chatu představitelů americké vlády ministr obrany Pete Hegseth.
Trumpova administrativa požaduje zvýšení výdajů na obranu členských států NATO, mluví dokonce až o pěti procentech oproti současným dvěma. Únik informací z tajného chatu amerických představitelů o úderu na Jemen naznačuje, co si lidé kolem prezidenta Donalda Trumpa myslí o Evropě.
Diskuse o plánovaném úderu na Jemen byla plná komentářů, které hodnotily evropské státy jako geopolitické parazity. „Nesnáším, když se to zase vyplatí Evropanům,“ napsal viceprezident JD Vance – tvrdil, že z mise bude mít Evropa mnohem větší prospěch než Spojené státy. „Plně sdílím váš odpor k evropskému vyžírkovství,“ odpověděl později ministr obrany Pete Hegseth a velkými písmeny dodal, že „je to patetické“.
Někdejší britský ministerský předseda začíná svůj komentář pro Daily Mail tím, že se právě nachází v horách v Texasu, kde je krásné počasí a voda na koupání a takové místo by bylo v Británii plné lidí, zatímco toto místo zeje prázdnotou. Odpověď, proč tomu tak je, je podle Johnsona jednoduchá. „Američané jsou stále ještě v práci, tohle nejsou prázdniny,“ píše Johnson s tím, že začíná chápat, proč Američané označují Evropany za příživníky.
„Nechci to ještě více rozviřovat, ale tady v těch krásných a strašidelně opuštěných texaských letoviscích tak nějak chápu, jak se Američané mohou cítit. Americký dělník si bere mnohem méně dovolené než jeho evropský protějšek. V USA má průměrný zaměstnanec v soukromém sektoru deset až patnáct dní placené dovolené ročně. My Evropané si bereme dvakrát tolik, asi 30 dní,“ poukázal Johnson.
„Pracovníci v Británii mají k dispozici nejrůznější luxus a ochranu, které americký kapitalismus prostě nezná. Pokud se cítíme nemocní, máme zákonnou nemocenskou ve výši 116,75 liber týdně po dobu 28 týdnů. Pokud se nám narodí dítě, máme 39 týdnů placené mateřské dovolené pro matky a dva týdny pro otce. Máme pravidla proti nespravedlivému propouštění a bezplatnou zdravotní péči od narození do smrti,“ píše dále Johnson.
USA dává na obranu 12x víc než Británie
Američané podle něj nic takového nemají. „Neexistuje žádný federální zákonný požadavek na jediný den nemocenské nebo mateřské dovolené, o otcovské dovolené ani nemluvě. Nic nebrání tomu, aby vás šéf vyhodil víceméně podle libosti – současný prezident ostatně natočil televizní hit, který se točil kolem tohoto brutálního a svévolného rituálu. Pokud jde o zdravotní péči, neexistuje žádná univerzální státní služba, která by byla v místě použití zdarma. Buď získáte pojištění v zaměstnání, nebo pokud jste dostatečně chudí, abyste na něj měli nárok, dostanete státem financovaný Medicaid,“ dodal britský expremiér.
Dodal, že nechce hodnotit, zda je jeden systém morálně, sociálně nebo ekonomicky lepší než jiný. „Americký způsob je v současné době úžasný, protože podporuje šetrnost, podnikavost, inovace a tvorbu bohatství – nejchudší části Mississippi jsou nyní na stejné úrovni jako Francie,“ uvádí Johnson.
„To vše je dráždí, když se jim řekne – jako se jim to nyní pravidelně stává – že na obranu platí na daních více, než platí sami ‚vyžírkové‘ z Evropy. Obranný rozpočet USA se blíží bilionů dolarů ročně, což je více než dvanáctinásobek obranného rozpočtu Spojeného království, přestože počet obyvatel USA je jen asi pětkrát větší než náš. USA vyčleňují na obranu asi 3,5 procenta svého HDP, zatímco Spojené království vydává asi 2,3 procenta,“ poukázal Johnson.
Evropské státy se mezitím opakovaně schází k jednáním o Ukrajině a o zvyšování výdajů na obranu. Evropská komise plánuje do obrany investovat zhruba 800 miliard eur, navíc se mají uvolnit unijní pravidla pro dluhové brzdy. To státům umožní financovat obranu na dluh. Česká republika má podle rozhodnutí vlády Petra Fialy (ODS) postupně zvyšovat výdaje na obranu tak, aby v roce 2030 vydávala tři procenta HDP.
Evropa podle Johnsona potřebuje, aby Amerika byla hegemonní mocností západního světa. „Nesmíme si nechat namluvit, že můžeme vytvořit nějaký evropský alternativní obranný pilíř jako náhradu za NATO. Kdo by něco takového vedl? Francie? Británie? Německo? Stačí si položit otázku, abyste viděli problém. Existuje jen jeden dobrý způsob, jak přimět USA, aby braly obranu Evropy vážně – a to ukázat, že ji sami bereme vážně,“ dodává Johnson s tím, že je potřeba Spojeným státům v reálném světě ukázat, že Evropa není jen vyžírkou, protože Američané vyžírkovství poznají, když ho vidí.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.