Globální oteplování skončilo, vysvětlil lidstvu generální tajemník OSN a „začala éra globálního varu“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Letošní červenec se údajně stane nejteplejším měsícem v historii měření, průměrná globální teplota bude zhruba o 1,5 stupně Celsia vyšší ve srovnání s předprůmyslovou érou. Tvrdí to agentura Reuters, která se odvolává na analýzu Lipské univerzity v Německu. Na zprávu vzápětí zareagoval generální tajemník OSN António Guterres, podle kterého začala éra „globálního varu“ a jsou nezbytná okamžitá dramatická opatření. Jaká to mají být, ale nespecifikoval.
K omezení růstu globální teploty a zabránění prý nejhorším dopadům změny klimatu jsou nutná „dramatická a okamžitá“ opatření, reagoval na oznámení vědců generální tajemník OSN António Guterres. Vysvětli lidstvu, že "éra globálního oteplování skončila, nyní přichází éra globálního varu. Změna klimatu je tady. Je děsivá. A to je teprve začátek," prohlásil Guterres.
UN Secretary General António Guterres: 'The era of global warming has ended. The era of global boiling has arrived' 🤡pic.twitter.com/oRwbYXEUmJ
— Clown World ™ 🤡 (@ClownWorld_) July 27, 2023
„Již nyní můžeme s naprostou jistotou říci, že se bude jednat o nejteplejší červenec,“ uvedl lipský klimatolog Karsten Haustein. A co víc, „možná bychom se museli vrátit o tisíce, ne-li desetitisíce let zpět, abychom na naší planetě našli podobně teplé podmínky“, řekl Haustein. Podle dřívějších, méně přesných klimatických záznamů – získaných například z vzorků ledu a letokruhů stromů – nebylo na Zemi tak teplo už 120.000 let.
Hausteinova analýza vychází z předběžných údajů o teplotách a z meteorologických modelů, včetně předpovědi do konce tohoto měsíce, ale ověřili ji i jiní vědci. Světová meteorologická organizace (WMO) dnes rovněž uvedla, že je „velmi pravděpodobné“, že červenec 2023 překoná dosavadní rekordy. S oficiálním oznámením ale počká, až bude mít k dispozici všechny údaje.
„Červenec je téměř jistě nejteplejším zaznamenaným měsícem,“ dodal další klimatolog Piers Forster z univerzity v britském Leedsu. „Výsledek potvrzuje několik nezávislých souborů dat kombinujících měření v oceánu a na pevnině. Je statisticky spolehlivý,“ uvedl. Rekordní teploty letos v létě zasáhly Asii, Severní Ameriku i Evropu. S požáry v důsledku vedra bojují hasiči v Řecku, Itálii či Kanadě, a ohřívají se také oceány po celém světě. To je „drsná realita klimatických změn a předzvěst budoucnosti,“ řekl zase generální tajemník WMO Petteri Taalas.