Pověří prezident Duda sestavením vlády Morawieckého? „To jsou spiklenecké teorie“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Polský prezident Andrzej Duda pozve příští týden na konzultace zástupce všech uskupení zastoupených v novém parlamentu, uvedl ve čtvrtek v rozhlasové stanici Rádio Zet prezidentův poradce Marcin Mastalerek. Prezidentská kancelář mezitím podle televize TVN 24 oznámila, že prezident bude příští úterý a ve středu postupně jednat se zástupci jednotlivých uskupení, a to v pořadí podle výsledků nedělních voleb. Se současným premiérem Morawieckým se Duda sešel již včera.
V nedělních volbách sice nejvíce hlasů získala národněkonzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského, která je u moci již dvě volební období za sebou, ale přišla o většinu v Sejmu, klíčové dolní komoře parlamentu. Tu mají tři opoziční uskupení, která v nedělním klání skončila na druhé, třetí a čtvrté příčce – Občanská koalice bývalého premiéra Donalda Tuska, Třetí cesta a Nová levice. V novém Sejmu bude zastoupena také krajně pravicová Konfederace.
U prezidenta Dudy byl již ve středu premiér Mateusz Morawiecki. Podle vládního mluvčího šlo o „rutinní setkání“. Mastalerek pak v Rádiu Zet reagoval na spekulace médií, že právě Morawieckého prezident pověří úkolem vytvořit novou vládu. „To jsou spiklenecké teorie,“ řekl poradce. Dodal, že šlo o běžnou schůzku, domluvenou ještě před volbami, a jednalo se o prioritách polského předsednictví v Evropské unii. O nové vládě se podle něj vůbec nemluvilo.
Média připouštějí, že prezident může svěřit úkol sestavit novou vládu prakticky komukoliv, výsledek voleb v tom nehraje roli. V praxi ale kandidát PiS nebude mít šanci vytvořit novou vládu, pokud by si nedokázal získat část opozičních poslanců k požadované většině 231 hlasů. Samo PiS má v novém Sejmu 194 poslanců. V druhém kroku však iniciativa náleží Sejmu, ve kterém má dosavadní opozice většinu 248 poslanců, a tak opozice může přečkat první kroky prezidenta a PiS, než vytvoří vládu, jejíž přísahu bude muset šéf státu přijmout.
„Jsme na sebe odkázáni. Nelze vytvořit vládu ani bez Občanské koalice, ani bez Třetí cesty, ani bez Levice. Nikoho z nás nelze vynechat z této skládačky – a to je záruka, že se domluvíme,“ citoval nejmenovaného politika Levice server Onet, podle kterého opozici nyní čeká několik těžkých týdnů, než dospěje k vytvoření společné vlády.
„Je jasné, že koalici tvoří tři různá uskupení, která spojuje například přístup k justici, ale která nesdílejí část požadavků týkajících se ekonomiky či lidských práv. Tato sjednocená rozdílnost přinesla opozici úspěch ve volbách. Teď se politici budou muset vyrovnat s tím, co je dělí,“ upozornil Onet.
Opozice však rozdíly netajila, a tak podle Onet nikoho nemohou překvapit rozdílná stanoviska Levice a lidovců k interrupcím. Avšak rekordní podpora od žen a mladých lidí, pro které potraty už nejsou otázkou víry či světového názoru, ale symbolem sounáležitosti Polska se Západem, si vynucuje brát na jejich požadavky zřetel. Za možné východisko komentátorka pokládá liberalizaci právních předpisů bez toho, že by partneři přitlačili lidovce „ke zdi“.
Předběžný kalendář podle portálu předpokládá, že příští týden by měli vůdci tří opozičních uskupení dospět k ohlášení prvních dohod, včetně výběru kandidátů na šéfy obou komor parlamentu, a taky je čeká pozvání k prezidentovi, kterého chce „koalice demokratů“ společně vyzvat, aby ji pověřil úkolem sestavit novou vládu.
„Musíme přijít (k prezidentovi) připraveni,“ řekl nejmenovaný opoziční předák. „Nikdo nedostal více hlasů než Donald Tusk. Na rozdíl od jakéhokoliv politika PiS je s to vytvořit vládu,“ řekl již ve středu v televizi TVP lidovec Teofil Bartoszewski. I Levici je podle Onetu jasné, že premiérem bude Tusk.
Koaliční dohoda by podle mluvčího Občanské platformy mohla být uzavřena okolo 11. listopadu, kdy Polsko slaví výročí nezávislosti, a další dva politici souhlasí, že jde o pravděpodobné datum, zvláště v případě, že se Sejm poprvé sejde v pondělí 13. listopadu.