„Je možné, že sazby snížíme v listopadu nebo v prosinci,“ uvedl bankéř Frait z ČNB
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle viceguvernéra České národní banky Jan Fraita je možné, že snížení sazeb přijde už ke konci roku. Zároveň však varoval, že by takové snížení bylo velmi opatrné. Cílem centrálních bankéřů podle něj je stále především snížit inflaci. Uvedl tak v rozhovoru pro server Bloomberg. Guvernér české národní banky Aleš Michl přitom v minulých dnech snižování sazeb v dohledné době odmítal. O možném snížení úroků budou centrální bankéři rozhodovat na svém zasedání příští týden.
„Dokážu si představit, že v listopadu či prosinci můžeme být v situaci, kdy budeme mít silnou důvěru v předpovědi a protiinflační trendy a poté nelze vyloučit, že se bankovní rada shodne snížit úrokové sazby ještě tento rok,“ uvedl v rozhovoru viceguvernér Frait. Zároveň však upřesnil, že nedokáže odhadnout, jak pravděpodobná tato možnost je.
V rozhovoru také uvedl, že v případě, že by bankovní rada ke snížení sazeb přistoupila, byla by velmi opatrná a pravděpodobně by snižovala sazby pomaleji, než očekávají investoři.
Podle něj si je bankovní rada vědoma nutnosti vyhnout se čtvrtému roku, kdy se inflace pohybuje nad dvouprocentním inflačním cílem centrální banky a uvedl, že bankovní rada bude chtít zachovat svou relativně restriktivní monetární politiku. Frait také řekl, že by se méně obával snížení inflace pod cíl ČNB než toho, že by inflace byla nad inflačním cílem.
Podle Fraita se ČNB v současné době soustředí především na inflační očekávání a očekávání ohledně úrokových sazeb. Pokud by byla bankovní rada přesvědčena, že se inflace vrátí k inflačnímu cíli, přesto by současně věnovala velkou pozornost tomu, zda investoři věří, že monetární politika banky je dostatečně restriktivní. „Nacházíme se v době, kdy je monetární politika opět více uměním, než vědou. Psychologie je v této situaci velmi důležitá a centrální banky, včetně naší, se budou snažit posílit svou kredibilitu,“ uzavřel rozhovor Fait.
Jeho prohlášení přichází jen dva dny poté, co brzké snižování sazeb odmítl guvernér ČNB Aleš Michl. „Zapomeňme na brzké snižování sazeb, nečekejme, že snížíme sazby v září, říjnu a podobně,“ uvedl.
Meziroční inflace v srpnu zpomalila na 8,5 procenta z červencových 8,8 procenta. Aktuální údaje budou podle analytiků argumentem pro ČNB, aby na zářijovém jednání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. To potvrdil i Fait, který v rozhovoru uvedl, že sazby téměř jistě po nadcházejícím zasedání zůstanou na 7 procentech. Meziroční inflace zpomaluje vlivem loňské vysoké srovnávací základny, tento efekt se ale už vyčerpává, míní analytici.