„Co je to za demagogii? Jurečkův paskvil.“ Sněmovna schvalovala důchodovou reformu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čtvrtý jednací den, čtvrtý den, kdy to v Polanecké sněmovně vře kvůli schvalování vládní důchodové reformy. O podobě sporné penzijní novely začali poslanci hlasovat v pátek v poledne, předtím ji ale opoziční poslanci dlouho tepali za omezení předčasných důchodů nebo vyšší věk odchodu. Představitelé koaličního tábora ráno potvrdili, že na ní mají shodu včetně omezení původně plánovaného okruhu pracovníků v náročných profesích s nárokem na dřívější odchod do penze na asi desetinu.
Opoziční poslanci v debatě kritizovali hlavně koaliční dohodu na omezení předčasných důchodů. Vládní tábor chce záležitost řešit povinným přispíváním zaměstnavatelů do třetího, individuálního penzijního pilíře. „Slibem nezarmoutíš,“ komentoval to stínový ministr práce ANO Aleš Juchelka.
Omezení by se podle místopředsedkyně sněmovny Olgy Richterové (Piráti) mělo dotknout 127 000 lidí a je motivováno úsporami ve výdaji státu. „To je handl, na který nelze přistoupit,“ uvedla. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) namítal, že se omezení nebude týkat všech profesí, k nimž mají patřit zdravotní sestry, dlaždiči, svářeči nebo obsluha seřizovacích strojů, ale lidí podle konkrétního pracovního zařazení. „Nebavíme se o profesích, ale o konkrétních pozicích,“ uvedl.
„Kam jste zařadili koňaře,“ tázal se bývalý žokej a chovatel koní Josef Váňa (za ANO). Uvedl, že nezná ze svých kolegů nikoho, kdo by nepobíral invalidní důchod. „Co je to tady za demagogii?“ zaznělo také v diskuzi od hnutí ANO. Poslanci se také přeli o to, zda byl návrh řádně projednán ve výborech – kritizovali také vládní koalici za podávání pozměňovacích návrhů na poslední chvíli.
Opoziční hnutí ANO a SPD se stavějí proti dalšímu zvyšování věku pro odchod do starobního důchodu a proti postupnému snižování výpočtu nových penzích od přespříštího roku. Sněmovna schválí důchodovou reformu pravděpodobně s pomalejším růstem věku pro odchod do penze o měsíc ročně místo až dvou měsíců a s věkovou hranicí 67 let. Původní vládní návrh s žádným stropem nepočítá.
Hnutí ANO a SPD trvají na zachování nynější věkové, o dva roky nižší hranice. „Hranice 65 let je pro nás nezpochybnitelná a nejraději bychom ji zakotvili přímo do ústavy, aby nebyla předmětem experimentů,“ řekla za klub SPD Lucie Šafránková. Zástupci ANO a SPD slibují, že pokud se dostanou k moci, nyní schvalované změny zruší.
Šafránková odmítla tvrzení vlády, že navrhované změny v důchodech stabilizují penzijní systém. Podle ní jen zhorší podmínky budoucích důchodců. „Důchodový systém je dlouhodobě deficitní. Celkový úhrn deficitu je 500 miliard korun,“ poznamenal k tomu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který se do debaty zapojoval jako jediný z koalice.
Podle šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové „Ještě můžete zatáhnout za záchrannou brzdu a poslat Jurečkův paskvil na smetiště dějin,“ vyzvala zákonodárce. Jurečka ji posléze obvinil ze lhaní.
Prozatím poslanci věnovali debatě v posledním kole projednávání reformy více než 12,5 hodiny. Pevný čas pro hlasování stanovila dolní komora ve středu podle návrhu vládního tábora.