Pavel v OSN mluvil za 46 zemí. Udržitelný rozvoj podle něj ohrožuje i válka na Ukrajině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Cesta k naplnění cílů udržitelného rozvoje stanovených před osmi lety v rámci takzvané Agendy 2030 je ve velkých nesnázích, přímý dopad má i ruská agrese na Ukrajině, řekl v pondělí na summitu OSN v New Yorku český prezident Petr Pavel. Vystoupil jako mluvčí 46 zemí. Česká republika si je podle něj vědoma své globální odpovědnosti a pošle proto v letech 2024 až 2027 čtyři miliony dolarů (asi 92 milionů Kč) do Zeleného klimatického fondu OSN na podporu rozvojových zemí. O tom už dříve rozhodla česká vláda.
"Po pandemii covidu-19 svět čelí katastrofálním následkům ruské agrese proti Ukrajině. Tato válka způsobuje nejen obrovské lidské utrpení, ale také rozsáhlou potravinovou a energetickou krizi," řekl dnes český prezident, podle kterého má válka přímý dopad na plnění cílů udržitelného rozvoje.
S @JanLipavsky na summitu udržitelného rozvoje na půdě OSN. Zahraniční politika Česka je po letech opět jednotná a její představitelé postupují v souladu. Chceme, aby bylo Česko ve světě vnímáno jako ambiciozní hráč a náš hlas byl slyšet. pic.twitter.com/H6yz17uyg8
— Petr Pavel (@prezidentpavel) September 18, 2023
Pavel také potvrdil český závazek přispět v následujících čtyřech letech do Zeleného klimatického fondu částkou přesahující v přepočtu 90 milionů korun. Příspěvek na podporu boje s klimatickými změnami v rozvojových zemích slíbila česká vláda obnovit na loňském summitu COP 27 v Egyptě a loni na podzim to pak schválila.
Na summitu o plnění cílů udržitelného rozvoje Pavel pronesl projev jako mluvčí skupiny 46 zemí, takzvaných Pathfinders. Kromě něj na fóru hovořila například i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo prezidenti Palau, Sierry Leone či Kuby.
Členské státy OSN si v roce 2015 vytyčily dohromady 17 cílů udržitelného rozvoje, které se týkají například boje s chudobou, hladem a násilím, změnami klimatu nebo úsilí o spravedlivější a ekonomicky stabilnější společnost. Jejich plnění se jim však zatím příliš nedaří, podle zástupců OSN jsou na dobré cestě jen u necelé pětiny stanovených cílů.