Poplach na burzách. Credit Suisse ztratila za den 20 %, propad postihl i další banky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Akcie Credit Suisse zažívají masivní propad pot,é co největší investor Saudi National Bank oznámil, že už nemůže nakupovat nadále její akcie. S akciemi některých evropských bank muselo být přerušeno obchodování. Panevropský index STOXX Europe 600 krátce po poledni odepisoval zhruba 2,7 procenta a nacházel se v blízkosti 435 bodů.
Šéf saúdskoarabského finančního ústavu Saudi National Bank (SNB) Amar Chudajrí v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že SNB už nemůže kupovat žádné další akcie Credit Suisse, protože jí v tom brání regulační překážky. Dostala by se totiž se svým podílem v bance nad deset procent. Credit Suisse má dlouhodobé problémy a Saúdové jí dosud pomáhali právě tím, že nakupovali její akcie. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii a největším akcionářem Credit Suisse. O problémech Credit Suisse psalo už Echo24 zde.
„Nemůžeme, protože bychom se dostali nad deset procent. Je to regulatorní záležitost,“ řekl Chudajrí k případným dalším nákupům akcií švýcarské banky. Data společnosti Refinitiv ukazují, že SNB drží v Credit Suisse 9,88 procenta. Credit Suisse je druhou největší bankou ve Švýcarsku.
Podle Chudajrího je SNB spokojena s plánem na ozdravení Credit Suisse a nemyslí si, že by tato banka potřebovala více peněz. „Jsme spokojeni s plánem, s tím transformačním plánem, který předložili. Je to velmi silná banka. Nemyslím si, že budou potřebovat další peníze. Když se podíváte na jejich poměrové ukazatele, tak ty jsou v pořádku. A fungují pod silným regulačním režimem ve Švýcarsku a dalších zemích,“ prohlásil Chudajrí.
Obchodování s akciemi Credit Suisse na burze v Curychu bylo před polednem pozastaveno, protože cena spadla o více než 20 procent na rekordní minimum pod 1,71 švýcarského franku. Regulátoři následně kvůli prudkému poklesu cen pozastavili obchodování s akciemi francouzské banky Société Générale, která v České republice vlastní Komerční banku, a také s akciemi několika italských bank, napsal server finanční televize CNBC.
Švýcarská centrální banka se na dotaz agentury Reuters odmítla k situaci v Credit Suisse vyjádřit. Předseda správní rady Credit Suisse Axel Lehmann uvedl, že státní pomoc není pro banku tématem. Dodal, že by nebylo přesné srovnávat problémy Credit Suisse s krachem americké Silicon Valley Bank (SVB), zejména proto, že obě banky podléhají odlišné regulaci.
„Credit Suisse patří do neformální skupiny, takzvané „nabušené devítky“, devíti globálně nejdůležitějších, světově systémově nejvýznamnějších investičních bank. Její otřes by proto vyvolal mnohem silnější celosvětové negativní vlny, než jaké nastaly v souvislosti a pádem americké Silicon Valley Bank minulý týden. Ta zdaleka nepatří mezi globálně systémově důležité banky a její pád korunu nijak výrazněji neoslabil,“ uvádí Lukáš Kovanda
Kromě Credit Suisse poklesly v odpoledních hodinách akcie i dalších bank na evropském akciovém trhu. Société Générale odpoledne ztratila skoro 12 %, následována BNP Paribas s 11 %. Výrazně v odpoledních hodinách poklesly také akcie například jedné z největších španělských bank BBVA a to o téměř 10 %. Nejméně byla naopak zasažena KBC matka české ČSOB, která ztrácí necelých 6 %.
Z významných bank EU je mohutným propadem akcií Credit Suisse vůbec nejbolestivěji zasažena francouzská Societe Generale, matka Komerční banky (ticker: GLE). Její akcie dnes ztrácejí skoro 12 %. Naopak relativně nejméně je v EU dotčena belgická KBC, matka tuzemské ČSOB. pic.twitter.com/SvfdXCQQ9A
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 15, 2023
Akciové trhy jsou od konce minulého týdne značně rozkolísané v důsledku pádu amerických finančních domů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Americké úřady je uzavřely a i když přes víkend zorganizovaly podporu střadatelům, kteří tak mají ke svým vkladům přístup, nervozita na trzích přetrvává.
„Trhy jsou nespoutané. Posouváme se od problémů amerických bank směrem k problémům bank evropských, především Credit Suisse,“ řekl Carlo Franchini, který je šéfem oddělení institucionálních investorů ve finančním ústavu Banca Ifigest v Miláně.
Index DAX, který sleduje obchodování na akciové burze ve Frankfurtu nad Mohanem, po poledni odepisoval 2,8 procenta na 14.810 bodů, hlavní index londýnské burzy FTSE 100 pak vykazoval pokles o 2,6 procenta na 7440 bodů. Hlavní index milánské burzy FTSE/MIB ztrácel 3,5 procenta na 25.855 bodů.