„Špinavá“ ruská ropa dál proudí do Evropy. Před tím ji „vypere“ Čína a Turecko
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Západní země, které do značné míry zakázaly dovoz ropy z Ruska, dovezly ropné produkty v hodnotě 42 miliard EUR ze zemí, které během 12 měsíců od ruské invaze zvýšily dovoz ruské ropy. Vyplývá to z výzkumu finského Střediska výzkumu energií a čistého ovzduší, podle níž dochází k praní špinavé ruské ropy v zemích, které dovážejí ruskou ropu a následně prodávají ropné produkty koaličním zemím s cenovým stropem, které na ruskou ropu uvalily sankce.
Po ruské invazi na Ukrajinu omezila Evropská unie spolu s většinou zemí G7 a Austrálií dovoz ruské ropy a ropných produktů. Zároveň tyto země, které jsou součástí koalice, jejímž cílem je omezit příjmy Ruska z vývozu fosilních paliv, skokově zvýšily dovoz rafinovaných ropných produktů ze zemí, které se staly největšími dovozci ruské ropy. Sankce tak nenaplňují svůj účel v míře, v níž původně měly, shledává studie.
📢 CREA has released a new on report looking at the laundering of Russian oil by countries importing Russian crude & then selling oil products on to price-cap coalition countries that have sanctioned Russian oil.
— Centre for Research on Energy and Clean Air (@CREACleanAir) April 19, 2023
The full report can now be found here 👇https://t.co/V6UYSIENvL
Země EU a G7 ve dvanácti měsících od začátku invaze Ruska na Ukrajinu, tedy od loňského února, navýšily objem ropných produktů nakoupených z Číny o 94 procent, z Turecka o 43 procent, ze Singapuru o třetinu a ze Spojených arabských emirátů o necelou čtvrtinu. Společně s Indií zmíněná studie tyto jmenované země označuje jako „pračky“ ruské ropy. Ta je totiž kvůli sankcím vlastně „špinavá“, nepoužitelná na Západě. Ale pokud ji zpracují uvedené třetí země a vyvezou na Západ třeba v podobě motorové nafty, najednou je ruská ropa „čistá“ a na Západě použitelná.
Na finskou studii upozornil Echo24 hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Uvedl, že třetí země, resp. jejich rafinérie „praním“ ruské ropy závratně vydělávají. Ruská ropa je totiž kvůli sankcím ve slevě, až v rozsahu několika desítek procent oproti světové ceně. Třetí země však produkty z ní Západu prodávají za ceny, jako by v žádné slevě nebyla.
„Na Západě je největším dovozcem ropných produktů ze zemí, které „perou“ ruskou ropu, Evropská unie. Tento její dovoz odpovídá od invaze Ruska na Ukrajinu celkem 17,7 miliardy eur, což dle dnešního kursu odpovídá zhruba 415 miliardám korun. Nejvíce se z ‚vypraných‘ produktů dováží motorové nafty, jejíž podíl činí takřka třicet procent, následuje letecké palivo,“ říká Kovanda.
Ve dvanácti měsících podle Kovandy od invaze narostl objem ruského vývozu ropy do Číny, Indie, Turecka, Spojených arabských emirátů a Singapuru v souhrnu o 140 procent. Tyto země, které podle uvedené studie „perou“ ruskou ropu ve velkém, odebírají celkem zhruba 70 procent ruského ropného vývozu. „Praní špinavé ruské ropy“ umožňuje, že do Ruska nadále ve velkém tečou peníze, jež financují válku na Ukrajině.