Meloniová ostře proti zákulisním dohodám o křeslech v EU. „Jedna část rozhoduje za všechny“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Italská premiérka Giorgia Meloniová ve středu v parlamentu ostře kritizovala dohodu o rozdělení vysokých funkcí v Evropské unii. Podle ní jednání popřelo logiku širokého konsenzu a nová unijní exekutiva se bude opírat jen o křehkou většinu. S dohodou je naopak spokojený španělský premiér Pedro Sánchez, který rovněž vystoupil před poslanci.
Podle informací tisku se zástupci frakcí evropských lidovců, sociálních demokratů a liberálů dohodli tento týden na rozdělení vrcholných funkcí v Evropské unii na příštích pět let. Vést Evropskou komisi by měla i nadále německá politička Ursula von der Leyenová. Dohodu projednají premiéři a prezidenti států EU na čtvrtečním a pátečním summitu v Bruselu.
Způsob, jakým se jednalo o rozdělení funkcí, ve středu před poslanci ostře kritizovala Meloniová. Ona ani její unijní frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) se užších rozhovorů nezúčastnily. Podle Meloniové nad logikou širokého konsenzu převážilo jednání v úzkém kruhu, které vyloučilo některé větší síly zastoupené v Evropském parlamentu.
"Jedna část rozhoduje za všechny," uvedla premiérka. Podle ní se unijní exekutiva bude opírat o "křehkou většinu, která pravděpodobně bude mít problémy (v Evropském parlamentu) během volebního období".
Největší unijní politické síly, což jsou lidovci a sociální demokraté, podle Meloniové ignorovaly nespokojenost, kterou podle italské premiérky vyjádřili voliči ve volbách do Evropské parlamentu. Jako takový signál Meloniová vnímá volební neúčast. Ta se sice v Itálii zvýšila, ale v celé EU naopak mírně klesla. Účast v celé EU dosáhla 51 procent a byla tak nejvyšší za mnoho desetiletí. V červnových volbách posílila krajní pravice, výraznější počet mandátů ztratili Zelení a liberálové z frakce Renew.
Ve svém projevu Meloniová kritizovala Evropskou unii, která je podle ní "příliš invazivní" ve vztahu k vlastním občanům a naopak příliš slabá na mezinárodním poli. Nové vedení Evropské komise vyzvala, aby zvážilo zavedení "nového portfolia pro odstranění byrokracie".
O tom, že Meloniová je zklamaná ohledně jednání o nejvyšších unijních postech, informoval během týdne italský tisk. Meloniová očekávala, že se svou frakcí ECR bude hrát roli jazýčku na vahách, což se nakonec nestalo. Meloniová ve svých proslovech v parlamentu opakovala, že ECR je nyní třetí největší frakcí v Evropském parlamentu, a že Renew Europe, kterou oslabil i odchod europoslanců z českého hnutí Ano, je na čtvrtém místě. Počty se však ještě mohou změnit.
Meloniová však v parlamentu přímo neřekla, že bude na summitu hlasovat proti dohodě o nejvyšších funkcí. "My jsme pro druhý mandát pro von der Leyenovou, a myslím si, že Itálie by neměla být proti," uvedl ve středu ministr zahraničí Antonio Tajani, který šéfuje straně Vzhůru Itálie. Její europoslanci sedí v Evropském parlamentu v lidovecké frakci.
Jako podanou ruku Meloniové vnímá pak italský tisk dopis von der Leyenové lídrům členských států z tohoto týdne. V něm šéfka Evropské komise otevírá dveře "inovativní strategiím pro prevenci nelegální migrace". Mezi takovými strategiemi je i přesunutí řízení o udělení azylu na území nečlenských zemí. Na to sází Meloniové vláda skrze dohodu s Albánií, kde mají vzniknou dvě italská migrační střediska.
Řím již dal najevo, že chce v komisi získat místopředsednický post s významným portfoliem. Horkým kandidátem na eurokomisaře je ministr pro unijní záležitosti Raffaele Fitto.
Úzkého jednání o rozdělení postů se naopak zúčastnil za sociální demokraty španělský premiér Sánchez. Ten je s rozdělením funkcí spokojený. "Zítra (ve čtvrtek) budeme schvalovat dohodu, která vylučuje krajní pravici z hlavních unijních institucí," uvedl ve středu dopoledne Sánchez v dolní komoře parlamentu.
K opětovnému zvolení do čela EK bude von der Leyenová potřebovat, aby se pro ni vyslovil Evropský parlament. Podle DPA bude pětašedesátiletá politička u europoslanců muset ještě vést kampaň, protože zde má poměrně dost kritiků.
Součet mandátů tří frakcí, které ji podporují, sice na většinu papírově stačí, v tajném hlasování se však obtížněji prosazuje stranická disciplína, a je otázkou, zda všichni poslanci z těchto frakcí von der Leyenovou podpoří. V roce 2019 v hlasování německá politička dostala jen o devět hlasů více, než potřebovala.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.