VIDEO: Slzy na olympiádě. Zápas v boxu s transgender zápasnicí skončil za 46 vteřin
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
46 vteřin, jeden úder do hlavy a konec. Kontroverzní boxerský zápas na olympiádě mezi Italkou Angelou Cariniovou a transsexuální Alžířankou Imán Khelifovou. Cariniová si nejprve vyžádala pauzu a následně souboj vzdala. Khelifové, která původně neměla na hrách v Paříži vůbec startovat, odmítla podat ruku a opustila ring v slzách.
Pětadvacetiletá Cariniová je vicemistryní Evropy i světa, proti Chalífové ale neustála ani minutu zápasu. V utkání váhové kategorie do 66 kg si boxerky stihly vyměnit jen několik ran. Po 30 sekundách zamířila Italka do svého rohu k trenérovi a rovnala si ochrannou přilbu na hlavě. Poté se do souboje ještě krátce vrátila, než duel ukončila.
Ještě více tak posílily hlasy, které hovořily o kontroverzi v souvislosti se startem Khelifové a také Lin Yu-tingová z Tchaj-wanu. Obě ženy byly minulý rok diskvalifikované ze světového šampionátu kvůli „nesplnění genderových testů o způsobilosti pohlaví.“ Khelifovou na světovém šampionátu v Dillí diskvalifikovali pouze pár hodin před zápasem. „Nesplnila kritéria způsobilosti kvůli zvýšené hladině testosteronu,“ stálo v odůvodnění. Yu-tingové zase nevyšel biochemický test a pořadatelé ji odebrali bronzovou medaili.
After 46 seconds and a few hits to the face by a male, Carini forfeited the fight.
— Riley Gaines (@Riley_Gaines_) August 1, 2024
Call me crazy, but It‘s almost as if women don‘t want to be punched in the face by a male as the world watches and applauds.
This is glorified male violence against women.pic.twitter.com/RYU7aTbn0I
Daily Mail připomíná, že před rokem organizátoři světového šampionátu Khelifovou a Yu-Tingovou vyloučili, protože jejich testy DNA prokázaly přítomnost chromozomů XY. Loňské mistrovství světa se konalo pod záštitou Mezinárodní boxerské asociace (IBA). IBA prohlásila, že proběhlo komplexní přezkoumání, jehož záměrem bylo zachovat poctivost a integritu soutěže, píše Daily Mail.
Alžířanka tehdejší rozhodnutí boxerské organizace označila za „obří spiknutí a konspiraci.“ „Svět se spikl proti Alžírsku. Lidé nechtěli aby alžírská vlajka zavlála na mistrovství světa a aby naše země získala zlato,“ prohlásila a bránila se mimo jiné odkazy na hyperandrogenismus, tedy stav, kdy ženské tělo produkuje příliš mužských hormonů. „Tvrdí, že nesmím zápasit se ženami. Ale já jsem sama sebe nestvořila, takhle mě stvořil bůh,“ uvedla sportovkyně.
Problém je, že IBA dostala zákaz organizovat boxerský turnaj v Paříži kvůli dlouhotrvajícím skandálům s rozhodčími. To znamená, že vše má na starost Mezinárodní olympijský výbor, který má mnohem uvolněnější pravidla. Přitom web MOV uznává, že obě boxerky v loňském roce neuspěly v testech genderové způsobilosti.
You absolute fucking bastards #OlympicGames .
— Aja the Empress ♀️🇬🇧🇯🇲 (@AjaTheEmpress) August 1, 2024
We have just watched a man repeatedly punch a woman in the head. I don't know if she gave up the match herself or if it was someone else decision either way it doesn't matter.
I'm raging. She's broken. I hate the world.… pic.twitter.com/KqWuAMpmL5
Pravidla sportovních soutěží a transsexuálů jsou v posledních letech velkým tématem a předmětem ostrých sporů. Mluvilo se především o plaveckých sportech, zatímco bojové umění zůstávalo upozaděno. Přitom podle dosavadních průzkumů je průměrná síla úderu větší o 162 procent u trans lidí, kteří prošli mužskou pubertou, než u žen.