Část Rusů žádá popravu Prigožina za pokus o puč. „Je to nutné pro zachování Ruska“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po sobotním tažení Wagnerovy soukromé vojenské společnosti na Moskvu přestane tato žoldnéřská organizace pravděpodobně fungovat jako samostatná organizace a její šéf Jevgenij Prigožin už zřejmě nebude její součástí, uvedl ve své nejnovější analýze války na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Ruský prezident Vladimir Putin ale podle analýzy wagnerovce potřebuje k podpoře svých operací na Ukrajině i jinde na světě a bude se je snažit včlenit do struktury ruského ministerstva obrany. Rozhodnutí ruského prezidenta nechat Prigožina naživu vyvolalo v Rusku vlnu reakcí. Bývalý ruský velitel na Donbase Igor Girkin volá po popravě. O tvrdý postup žádají Putina i propagandisté na státních kaaálech.
Prigožin v pátek přiměl tisíce svých bojovníků, aby se na znamení nesouhlasu s ruským armádním velením vydali z Ukrajiny přes Rostov na Donu na jihu Ruska směrem na Moskvu. V sobotu ale šéf wagnerovců tažení odvolal na základě mlhavé dohody s Kremlem, kterou zprostředkoval běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Sám Prigožin se měl podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova přesunout do Běloruska, jeho místo pobytu je ale dosud nejasné.
Putin ve svém pondělním projevu prohlásil, že wagnerovci mohou jet za Prigožinem do Běloruska, pokud chtějí. Podle analytiků z ISW na ně ale pravděpodobně Kreml v takovém případě bude pohlížet jako na zrádce.
"Putin se ve svém projevu z 26. června snažil přesvědčit co nejvíce bojovníků a velitelů z řad wagnerovců, aby se přidali k ruským armádním silám a dál bojovali proti Ukrajině. Zároveň chtěl, aby se jednotliví wagnerovci, kteří jsou nejloajálnější k Prigožinovi, identifikovali," stojí ve zprávě institutu. Putinova snaha začlenit wagnerovce do sil spadajících pod ministerstvo obrany ukazuje, že potřebuje zkušenou a efektivní sílu, uvádí také institut.
Neúspěšná vzpoura vyvolala otázky ohledně budoucnosti Prigožina, někdejšího spojence Kremlu, píše server Newsweek. Bývalý ruský velitel Igor Girkin ve svém příspěvku na Telegramu vyzval vládu, aby Prigožina popravila. "Nemyslím si, že si všichni velitelé a bojovníci wagnerovců zaslouží zastřelení. Pověsit však 'kuchaře' za vzpouru a vraždu našich důstojníků je prostě nutné pro zachování Ruska jako státu," napsal.
Putinovo rozhodnutí nechat Prigožina naživu, natož odejít na svobodu po tom, co spáchal vzpouru, kritizovali i ruští propagandisté ve státní televizi.
Meanwhile in Russia: even the obedient state TV propagandists were flabbergasted by Putin's decision to let Yevgeny Prigozhin stay alive, much less to walk free after committing his mini-mutiny. More in my latest article, linked below ⤵️https://t.co/uPe4EpMcSP
— Julia Davis (@JuliaDavisNews) June 26, 2023
čtk,