Konec spekulací. Do tendru na dostavbu Dukovan půjdou všichni tři uchazeči
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nabídku na stavbu nového jaderného reaktoru v elektrárně Dukovany nakonec podají všichni tři přihlášení uchazeči. Americká společnost Westinghouse po dlouhém čekání rozptýlila spekulace o tom, zda se plánuje zúčastnit finále tendru za zhruba 250 miliard korun, což z něj dělá i nejdražší státní zakázku v historii země. Podání finálních nabídek již dříve deklarovaly také francouzská EDF a jihokorejská KHNP, ta ale vede s Westinghousem arbitrážní spor o technologii použitou ke stavbě reaktoru, což může negativně ovlivnit budoucí korejské zakázky.
„Nabídku na konci října podáme. Podáme ji tak, jak si myslíme, že je pro investora nejlepší. Přinášíme řešení, které už funguje a je ověřené,“ řekl deníku Echo24 v úterý prezident amerického Westinghousu pro Česko a Slovensko Petr Brzezina. Rozptýlil tím spekulace, podle nichž se třetí z uchazečů Westinghouse rozhodoval, zda nabídku nakonec skutečně podá.
Aktuální termín pro podání finálních nabídek je stanoven na 31. října. Už dříve se ale na žádost zúčastněných firem dvakrát posouval. Podle zákulisních informací poprvé na žádost francouzské EDF. Podruhé měl o prodloužení požádat právě zmíněný Westinghouse.
Uchazeči o tendr za přibližně 250 miliard korun podali své první nabídky už loni na podzim. Polostátní skupina ČEZ jejich detaily nezveřejnila. S firmami si potom během jara na základě prvních nabídek vyjasňovala podmínky tendru a následně je vyzvala k podání konečných nabídek.
Zbylí dva uchazeči byli podle svých vyjádření připraveni nabídky podat již dříve. Francouzi chtěli upravenou nabídku dokonce podat už v původním termínu na začátku října, kvůli podmínkám tendru s tím ale museli ještě počkat. Westinghouse ani EDF nechtěli probíhající tendr v posledních týdnech příliš komentovat. Korejská KHNP k k posunu termínu podání na konci září uvedla, že považuje tendr v rámci zahraničních projektů za svou prioritu a doufá, že posunutí termínu podání nabídky neovlivní celkový průběh tendru na dostavbu elektrárny. „Vzhledem k tomu, že KHNP byla připravena na podání nabídky v původním termínu 2. října, jsme plně připraveni podat nabídku v novém termínu,“ uvedl za jihokorejskou KHNP zástupce pražské kanceláře Minhwan Chang.
Kromě nabídky na jeden blok v Dukovanech mají firmy podat také nezávaznou nabídku na dostavbu šestého bloku v Dukovanech a dvou dalších v Temelíně. ČEZ potom musí jednotlivé nabídky srovnat a vyhodnotit dílčí kritéria, která rozhodnou o vítězi tendru. Celkové hodnocení poté předá vládě ke konečnému rozhodnutí.
„Předpokládáme, že k předání hodnotící zprávy ministerstvu průmyslu a obchodu, potažmo vládě, dojde určitě v prvním čtvrtletí příštího roku. Kdy přesně, bude ještě upřesněno po jednání se státem,“ řekl před několik týdny mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Reaktor v Dukovanech se má podle plánů začít stavět v roce 2029, aby nový blok spustil zkušební provoz během roku 2036.
Situaci komplikuje fakt, že dva ze tří uchazečů, Westinghouse a KHNP, spolu vedou spor u arbitrážního soudu ve Spojených státech. Westinghouse totiž tvrdí, že korejská společnost okopírovala americkou technologii stavby reaktoru. Pokud Korejci spor prohrají, nemohli by bez svolení Američanů stavět nové elektrárny nejen v Česku, ale také v Polsku, kde spolu americká a korejská firma soutěží o lukrativní zakázky na stavbu prvních polských jaderných elektráren. Více jsme o americko-korejském soudním sporu psali zde.