Příští rok splníme zásadní podmínku k přijetí eura, prohlásil překvapivě Fiala
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká republika bude podle premiéra Petra Fialy příští rok splňovat jedno z nejzásadnějších pravidel pro budoucí přijetí eura. Předseda vlády to oznámil ve svém nepravidelném internetovém pořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily. Jedno z takzvaných maastrichtských kritérií požaduje nízké zadlužení státu, Fiala ve videu publikovaném na sociálních sítích řekl, že tuzemsko by mělo v roce 2024 klíčový požadavek splňovat, třebaže jeho kabinet se k přijetí jednotné evropské měny v minulosti stavěl spíše chladně.
Fiala považuje za pravděpodobné, že příští rok bude Česká republika plnit klíčové maastrichtské kritérium pro přijetí eura. „A to je, že deficit veřejných rozpočtů bude pod třemi procenty,“ uvedl v pořadu. Podle jednoho z maastrichtských kritérií je třeba, aby byl podíl deficitu státního rozpočtu na HDP menší než 3 procenta.
Vláda Petra Fialy přitom nepatřila mezi největší zastánce eura. „Vzhledem k tomu, jaká je aktuální ekonomická situace, tak to vlastně není teď téma, které bychom mohli řešit v tomto volebním období,“ uvedl ministerský předseda mimo jiné letos v květnu.
Premiér také pokládá za velmi pravděpodobné, že deficit státního rozpočtu se letos podaří udržet pod 300 miliard korun. V pořadu uvítal pokles inflace pod deset procent, označil to za psychologickou hranici. Není podle něj žádný předpoklad, že by se inflace vrátila na dvouciferná čísla. „Naopak je předpoklad, že v příštím roce bychom se mohli dokonce přiblížit dvěma procentům, což je dlouhodobý cíl České národní banky,“ řekl.
Fiala odmítl názory, že na poklesu inflace neměla podíl jeho vláda. Zmínil několik opatření, kterými podle něj jeho kabinet ke snížení inflace přispěl. Mluvil o snižování deficitu rozpočtu, snižování cen energií, potravin a pohonných hmot.
„Základní je, abychom nežili na dluh, abychom snižovali deficity,“ uvedl. Zmínil přijetí tzv. ozdravného balíčku, který podle vlády sníží příští rok schodek rozpočtu o 94 miliard korun. Na letošní rok vláda nachystala rozpočet se schodkem 295 miliard korun. Podle Fialy je velmi pravděpodobné, že se podaří deficit letos pod 300 miliard udržet. Podobně se již dříve vyjádřil i ministr financi Zbyněk Stanjura (ODS). Někteří odborníci naopak v uplynulých měsících předpovídali, že vzhledem k rychle narůstajícímu deficitu bude schodek na konci roku vyšší.
Na premiérovo prohlášení se už scházejí první reakce. 11. května na společné tiskové konferenci předsedů všech vládních stran prezentoval pan premiér Petr Fiala výši deficitu na příští rok ve výši 210 miliard. Tak uvidíme v září. Držím palce, aby předsedové to číslo dodrželi,“ uvedl kupříkladu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.