Dusno v Bruselu. Novou frakci v Europarlamentu nejspíš založí Babiš s Orbánem, Morawieckim a Ficem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Bruselu se dělá dusno a na obzoru se rýsuje zbrusu nová, národovecká a vlastenecky založená europarlamentní frakce, píše slovenský deník Štandard. Podle nejnovějších spekulací a zákulisních informací se jedná o vzniku nové frakce v Evropském parlamentu. Zakladatelem zmiňované frakce by mělo být české ANO, maďarský Fidesz, polská strana Právo a spravedlnost (PiS) a slovenský Smer. Maďarský deník Népszava píše, že vznik nové skupiny iniciuje maďarský premiér Viktor Orbán a frakce by mohla vzniknout na základě Vyšehradské čtyřky. Vytvoření nové europarlamentní skupiny oznámil i šéf hnutí ANO Andrej Babiš s tím, že bližší detaily představí za týden.
Dosud se jednalo pouze o mediální spekulace, ale vznik silné středoevropské národovecké strany nabývá na čím dál větší realitě. Podle bruselského deníku Politico se polský expremiér Mateusz Morawiecki zajímá o vytvoření středo-východoevropské frakce. Polská silná a bývalá vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) opustí své italské spojence Bratři Itálie a tamní premiérku Georgii Meloniovou.
"Je zcela zřejmé, že bychom se mohli sjednotit na geografické platformě, ale ne na ideologické. Stále méně mě zajímají všechny ty ideologické prvky skládačky," řekl bývalý polský premiér. Morawiecki dodal, že je v kontaktu se zástupci dalších delegací. Mezi lídry má být Andrej Babiš, Viktor Orbán a Robert Fico. Frakce by měla vycházet ze společného programu zemí V4.
Deník Népszava se odvolává na zdroje přímo z Bruselu. Kromě toho poznamenává, že jasná ještě není pozice slovenského Smeru, jenž stále usiluje o návrat k evropským socialistům. Mezi dalšími spekulacemi se také objevuje jméno Marine Le Penové a francouzského Národního sdružení. Tato silná strana, která slaví velké úspěchy ve Francii, jelikož suverénně zvítězila ve francouzských eurovolbách, by údajně také mohla zasednout ve frakci společně s Viktorem Orbánem a Andrejem Babišem.
Detaily představíme za týden, řekl Babiš
Bývalý český premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro televizi CNN Prima News a na sociálních sítích potvrdil, že opoziční hnutí ANO založí novou frakci v Evropském parlamentu (EP). Detaily oznámí příští týden, oznámil. Zatím neuvedl, s kým bude hnutí ve frakci spolupracovat. Programem nové skupiny bude podle Babiše suverenita, bezpečnost, boj proti nelegální migraci a pro změnu Zelené dohody pro Evropu (Green Dealu).
Každá politická skupina v europarlamentu, v níž se poslanci sdružují podle své politické příslušnosti, musí mít nejméně 23 poslanců ze sedmi zemí EU. ANO bude mít v nově zvoleném parlamentu sedm zástupců. Minulý týden Babiš oznámil, že ANO vystoupí z liberální frakce Renew Europe i z evropské strany ALDE. Hnutí v nich podle něj nemohlo plnit svůj program. Podle šéfky frakce Valérie Hayerové je odchod ANO z Renew Europe dlouho očekávaným rozvodem. Na sociální síti X tehdy dodala, že ANO zvolilo populistickou cestu neslučitelnou s hodnotami a identitou liberálů.
Babiš zopakoval, že se ANO snažilo prosadit svůj program, ale v Renew Europe ani ALDE se jim to nepodařilo. Kvůli tomu se hnutí rozhodlo založit v Evropském parlamentu novou frakci. "Bude to poprvé v historii, co nějaký český politický subjekt založí novou frakci," prohlásil v CNN Prima News bývalý premiér. Detaily ANO sdělí příští týden, zřejmě v pondělí. "Uvidíme, bude to napínavé, kolik se nám podaří přesvědčit dalších poslanců," dodal.
V médiích se už dříve objevily informace a spekulace, že ANO o vzniku nové frakce jedná s maďarským premiérem Viktorem Orbánem či slovenskými vládními stranami Směr Roberta Fica a Hlas, založeném současným prezidentem Petrem Pellegrinim. Dosavadní či nové frakce parlamentu musejí svůj název a složení oznámit do 15. července. Od 16. do 19. července se ve Štrasburku uskuteční ustavující plenární zasedání nového Evropského parlamentu, který tvoří 720 europoslanců. Ti zvolí svého předsedu a 14 místopředsedů, kvestory, předsedy a místopředsedy výborů a delegací.
čtk,