Bouřlivé protesty v Srbsku: Opozice požaduje anulování voleb, studenti blokují ulice Bělehradu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Bělehradě v sobotu začal mohutný protest iniciativy „ProGlas“ v reakci na údajné nesrovnalosti či podvody v prosincových komunálních volbách. Tisíce protestujících se sešlo před kašnou na náměstí Terazije v hlavním srbském městě, demonstrace pak pokračovala pochodem k Ústavnímu soudu. Iniciativa v prohlášení „kvůli zrazené volební vůli občanů“ požaduje, aby se volby anulovaly a nové parlamentní a místní volby v Srbsku konaly do šesti měsíců, a to po zásadní změně volebních pravidel. O protestech informuje srbská verze televize N1, vyostřené situace si všimla i západní média, včetně The Independent. Podle záběrů je patrné, že počty demonstrantů dosahují nejméně desítky tisíc.
Zhruba v poledne se studenti shromáždili před budovou, kde zasedá opoziční strana RIK a blokovali tamní ulice. Podle medií panovala poměrně dobrá nálada, protestující pouštěli hudbu z reproduktorů a drželi transparenty s aférami jednotlivých úředníků. Poté zamířili na Terazije, jednomu z hlavních náměstí Bělehradu a zastavili se u zdejší kašny. Zde promluvila herečka Svetlana Ceca Bojković a i poté profesoři Miodrag Jovanović a Filip Ejdus. Po ulici Kralja Milan následoval průvod studentů. Hlasité skandování a zpívání střídaly slogany jako „Otevřete seznamy“, což byl jejich požadavek po volbách a nahlášených nesrovnalostech.
🇷🇸#Serbia Protests: Tens of thousands of anti-government protesters gathering currently in Belgrade, demanding new elections in the country. pic.twitter.com/ltJ5NHg6xZ
— ConflictLive 🌐 (@conflict_live) December 30, 2023
Demonstranti požadují kontrolu seznamů voličů a předčasné volby. 17. prosince se v Srbsku konaly parlamentní a komunální volby, ve kterých zvítězila dosud vládnoucí Srbská pokroková strana (SNS). Mezinárodní monitorovací mise uvedla, že SNS získala nespravedlivou výhodu prostřednictvím zaujatosti médií, nepatřičného vlivu prezidenta Aleksandra Vučiče a volebních nesrovnalostí, jako je kupování hlasů. Volební komise připustily pochybení jen ve zlomku volebních místností a nařídily zde opakovat hlasování. Celkově však vládnoucí politici na požadavky studentů a opozice nereagovali, což vyvolalo několikadenní demonstrace studentů v Bělehradě a nyní vznik opoziční iniciativy ProGlas.
Vladimír Štimac, kandidát koalice NADA na starostu Bělehradu, uvedl, že chtějí probudit všechny, kteří usnuli a otočili hlavu, nebo jsou apatičtí, že už to nebude lepší. "Systém se rozpadá ve švech, protože je plný třetiřadých lidí, kteří by nikdy nemohli být na předních příčkách. Chytří lidé by už neměli ustupovat. Právě když si myslíme, že to nebude horší, přivezou lidi z Bosny a Hercegoviny. Přesunou desetitisíce lidí z vnitrozemí," dodal Štimac.
Po poledni se protestující vydali před budovu Ústavního soudu, a požadují zde zrušení výsledků voleb.
Poté, co o Vánocích propukly demonstrace, prezident Vučič varoval před převratem a vláda obvinila nejmenované západní země z organizování protestů. Kabinet dokonce veřejně poděkoval ruským tajným službám, že srbskou vládu informovaly o chystaných nepokojích.
#BREAKING #Serbia #Belgrade Opposition protests in Serbia feature demonstrators carrying EU flags and the 'Euromaidan Serbia' flag. pic.twitter.com/EUIORbj0To
— The National Independent (@NationalIndNews) December 29, 2023
#BREAKING #Serbia #Belgrade LATEST: Massive protests ongoing in Belgrade, Serbia.
— The National Independent (@NationalIndNews) December 30, 2023
Reportedly more than 20.000 people are on the streets of Serbian capital. pic.twitter.com/1ZiL7Uq8JD