České spořitelně klesl zisk o 16 procent, její mateřské Erste Group přitom vzrostl téměř o třetinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
České spořitelně (ČS) klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 16 procent na 9,3 miliardy korun. Provozní zisk se ve stejném období snížil o 17,3 procenta na 12,3 miliardy Kč, uvádí banka v pondělí zveřejněných neauditovaných výsledcích hospodaření za první pololetí. Přitom její mateřská skupina z Rakouska Erste Group zvýšila zisk o více než 30,7 procent.
Meziroční pokles provozního zisku byl způsobený kombinací nižších provozních výnosů a vyšších provozních nákladů. Provozní výnosy se bance snížily v meziročním porovnání o 6,1 procenta. Celkové provozní náklady se zvýšily o 9,6 procenta. Čistý výnos z poplatků a provizí spořitelně meziročně stoupl o 6,2 procenta na 5,1 miliardy korun. Čistý úrokový výnos se ve srovnání s prvním pololetím loňského roku snížil o 9,7 procenta a dosáhl 16,7 miliardy korun.
Erste Group #H12023: Strong operating result and good risk performance mark the first half of the year. #financialresults
— Erste Group (@ErsteGroup) July 31, 2023
Čistý výnos z poplatků a provizí spořitelně v prvním pololetí meziročně stoupl o 6,2 procenta na 5,1 miliardy korun. Čistý úrokový výnos se ve srovnání se prvním pololetím loňského roku naopak snížil, a to o 9,7 procenta na 16,7 miliardy korun. „Vývoj čistého úrokového výnosu byl ovlivněn především prostředím vyšších úrokových sazeb,“ uvádí banka v tiskové zprávě. Nárůst úrokových nákladů byl podle ní částečně kompenzován růstem úrokových výnosů, který odrážel nárůst úvěrů a investic v kombinaci s vyššími výnosy.
Celkové provozní náklady spořitelny zůstaly pod mírou inflace a meziročně se zvýšily o necelou desetinu na 11,6 miliardy Kč. Důvodem byl zejména nárůst nákladů na zaměstnance a zvýšení ostatních správních nákladů.
„Díky naší silné pozici jsme dokázali během prvního pololetí dokončit akvizici úvěrového portfolia Sberbank CZ,“ uvedl k publikovaným hospodářským výsledkům člen představenstva ČS zodpovědný za finanční řízení Ivan Vondra. Úvěroví klienti zkrachovalé české pobočky ruské Sberbank přešli do České spořitelny poslední dubnový víkend. Podle dřívějších informací spořitelna za úvěry v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun zaplatila 41,053 miliardy Kč.
Hrubý objem klientských úvěrů Skupiny ČS, který byl ovlivněn akvizicí Sberbank CZ, vzrostl meziročně o 9,5 procenta na 987,7 miliardy korun. Úvěry domácnostem v meziročním srovnání stouply o 9,3 procenta na 628,3 miliardy Kč. Objem úvěrů firmám vzrostl rovněž o 9,3 procenta na 355 miliard korun
Vklady klientů ČS vzrostly v meziročním porovnání o 6,1 procenta na 1 455,9 miliardy Kč, což bylo způsobeno růstem vkladů korporátní klientely téměř o 40 procent na 383,6 miliardy Kč. Vklady domácností se meziročně téměř nezměnily a zůstaly na 924,2 miliardy Kč.
Česká spořitelna je největší banka v ČR podle počtu klientů, kterých měla loni 4,5 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je hlavní společností na bankovním trhu střední a východní Evropy. Za první pololetí letošního roku vykázala Erste provozní výsledek 2,7 miliardy eur (zhruba 64,7 mld. Kč), meziročně o 44,5 procenta více. Čistý zisk Erste Group stoupl o 31 procent a činil 1,49 miliardy eur (přibližně 35,7 mld. Kč). Hospodaření podpořil příznivý vývoj všech složek zisku, například vysoké výnosy z úroků díky růstu úrokových sazeb nebo čistý zisk z obchodování.