Česko ochromila stoletá povodeň. Jak a kde můžete pomoci?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Stoletá voda ochromila Moravskoslezský kraj a tamní obyvatelé potřebují pomoct s obnovou svých domovů. Poškození občané potřebují obnovit dodávky elektrické energie, komunikační síť a poničené silnice. Kromě toho potřebují i zásoby pitné vody, jídlo, trvanlivé zboží či hygienické potřeby. Napříč Českou republikou se spouští sbírky vybírající finanční prostředky pro poškozené obyvatele, pojišťovny evidují stamilionové škody na majetku a potravinové banky vypravily první dodávky pomoci.
Potravinové banky napříč Českem vyhlásily sbírku pro postižené povodněmi a pro pracovníky integrovaného záchranného systému, kteří na postižených místech pomáhají. Zájem je zejména o balenou vodu, ale také potraviny určené k okamžité konzumaci, které stačí třeba jen ohřát nebo zalít vodou, aby je bylo možné připravit i v nějakých náročnějších podmínkách, řekl ředitel Potravinové banky Libereckého kraje Josef Vlček. Sbírka je koordinována přes Českou federaci potravinových bank, která darované potraviny, úklidové prostředky a další dary předá potřebným.
„Potřeba je hlavně balená pitná voda, neperlivá nebo jemně perlivá voda – ideálně v celých baleních, potraviny k rychlé přípravě jako jsou masové konzervy, hotová jídla ve skle nebo v konzervě, instantní polévky a hotová jídla – zalévací do hrnečku. Hodí se i sušenky, káva, čaj,“ doplnil Vlček. V bance pro lidi postižené velkou vodou uvítají také hygienické potřeby jako je mýdlo, šampon, pasta na zuby, kartáčky na zuby, toaletní papír ale například i čisticí prostředky nebo gumové rukavice.
Člověk v tísni: SOS Povodně
Pracovníci Člověka v tísni jsou vyškoleni v pomoci lidem postiženým mimořádnou událostí, v poskytování sociálního poradenství a někteří také v krizové intervenci. Vedle poskytnutí okamžité pomoci se zaměřují na obnovu zasažených domácností a pomoc těm nejzranitelnějším, jednotlivcům nebo rodinám bez příbuzných a větších úspor.
Donio: Povodně 2024
Podpořením sbírek na této stránce pomůžete těm, jejichž životy byly zasaženy ničivými povodněmi. „Vaše dary umožní nejen bezpečné náhradní ubytování, obnovení poškozených domovů a pomohou s pořízením nezbytného vybavení. Peníze budou také směřovat na zdravotní péči a další klíčové potřeby. V případě potřeby podpoříme ze společné sbírky i neziskové organizace, které se specializují na pomoc v krizových situacích, aby byla pomoc co nejefektivnější,“ uvádí Donio.
Diakonie: Pomáháme lidem po povodni
Humanitární tým Diakonie provádí monitoring zasažených domácností, poskytuje psychosociální pomoc a krizovou intervenci, ale i vysoušeče, technické konzultace nebo pomoc při odklízení škod.
Charita Česká republika: Charita pro oběti povodní
Charita ČR poskytuje pomoc formou konzultací a poradenství, linek krizové intervence, ale i příspěvků materiálních nebo finančních. Zprostředkuje pomoc psychologa, zajisťuje náhradní ubytování i tlumočnické služby, stejně jako zapojení dobrovolníků nebo zapůjčení vysoušečů, čerpadel bahna a další techniky.
Nadace ADRA: SOS ADRA Povodně v ČR
Dobrovolníci nadace Adra zasahují přímo na místech povodní a poskytují přímou podporu lidem zasaženým katastrofou: Zapůjčují potřebné vybavení, nabízí psychosociální pomoc i materiální či finanční podporu rodinám.
Český červený kříž: Pomáháme při ničivých povodních
Český červený kříž poskytuje pomoc při nouzovém ubytování, psychosociální podporu, základní zdravotnickou pomoc a další humanitární pomoc. Do akce nasadil již tři stovky svých členů. Kontaktními místy pomoci jsou Oblastní spolky ČČK.
Výbor dobré vůle / Nadace Olgy Havlové: Sbírka na pomoc s odstraněním následků povodní
Prostředky z povodňové sbírky nadace využije pro podporu organizací, které pomáhají obětem povodní při odstraňování způsobených škod (např. nákup potřebného materiálu, doprava, zajištění humanitární pomoci).
Desítky prodejen obchodních řetězců jsou kvůli povodním uzavřené a ještě nějaký čas zůstanou mimo provoz. Do oblastí zasažených povodněmi prodejci potravin v ČR o víkendu odeslali první dodávky balených vod, trvanlivého zboží či hygienických potřeb. S pomocí počítají také v následujících dnech. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza řekl, že jsou kvůli povodním uzavřené desítky prodejen obchodních řetězců. Některé podle něj mohou zůstat mimo provoz i několik týdnů.
Dodávky obchodníků následně distribuují regionální potravinové banky, vodu a jídlo ale prodejci poskytují také přímo hasičům či záchranářům. „V sobotu jsme rozvezli první zásoby jídla a pití. Celkově Rohlík v tuto chvíli pomohl na více než 20 místech ve čtyřech krajích a odhadem poskytl pomoc až 5000 lidem,“ uvedla mluvčí on-line supermarketu Rohlík.cz Denisa Morgensteinová.
Billa má aktuálně zavřených šest prodejen, Lidl čtyři a Tesco jednu. Dočasné uzavírky hlásí také řetězce Kaufland, Albert či Penny. „Na desítkách prodejen jsme v průběhu víkendu museli řešit například i výpadky elektrického proudu či platebních terminálů. Komplikace se ve většině případů podařilo rychle vyřešit,“ uvedl mluvčí Penny Tomáš Kubík.
Pojišťovny sčítají první škody po současných ničivých záplavách. Klienti zatím nahlásili stovky škod za desítky milionů korun. Žádosti proudí ze všech koutů Česka, nejvíc jich je z Moravskoslezského kraje. Nejsilnější nápor žadatelů pojišťovny teprve čekají. Celkové škody budou výrazně vyšší, řekli zástupci pojišťoven. Pro rychlé vyřízení žádostí klientům doporučují poslat údaje o škodách a fotodokumentaci elektronicky.
ČSOB pojišťovna zatím eviduje zhruba 150 škod za přibližně 150 milionů korun. „Hlásit pojistné události nám začali klienti již o víkendu, kdy šlo hlavně o zatečení atmosférických srážek,“ uvedl mluvčí Petr Milata. Generali Česká pojišťovna přijala od klientů 1700 hlášení o škodách za zhruba 32 milionů korun. Nejvíc případů je z Moravskoslezského kraje a z jižní Moravy. „Číslo to není zcela určitě definitivní. Podle našich prvních realistických odhadů předpokládáme až 50 000 škod,“ uvedl mluvčí Jan Marek.
Pojišťovně Uniqua zatím klienti nahlásili 440 škod za zhruba 63 milionů korun. Ze 60 procent jde podle mluvčí Evy Svobodové o škody způsobené vichřicí a pádem předmětů, zbývající část jdou na vrub povodním a záplavám. Allianz pojišťovna zatím řeší 1270 případů, kdy byl poškozen majetek, a 60 případů poničených vozidel. Kooperativa k dnešnímu poledni evidovala 1700 škod za zhruba 97 milionů korun.
Lidé postižení povodněmi mohou žádat o Mimořádnou okamžitou pomoc na Úřadu práce.
Smyslem mimořádné dávky je zabezpečit člověka nebo celou rodinu na přechodnou dobu, zejména základní životní potřeby a první pomoc k odstranění důsledků katastrofy do doby, než bude možné poskytnout pomoc z jiných zdrojů. Je možné získat až 72 900 korun. Jde však o takzvanou dávku hmotné nouze, k jejímuž udělení je třeba doložit příjmy a někteří žadatelé na ni tak nemusí dosáhnout.
čtk,