Google potichu mění pravidla. Už se nebrání využívání své AI ke sledování nebo při vývoji zbraní
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Společnost Google potichu změnila své etické principy pro umělou inteligenci (AI) a odstranila závazek, že nebude využívat AI pro zbraně a systémy hromadného sledování. Informuje například CNBC.
Dřívější verze principů jasně uváděla, že Google nebude vyvíjet technologie AI určené k přímému způsobení škod lidem ani k porušování mezinárodně uznávaných norem v oblasti sledování. Tyto klíčové body z aktualizované verze AI principů zcela zmizely.
Místo toho je v dokumentu Googlu o principech vývoje jeho umělé inteligence pasáž o geopolitickém soupeření a národní bezpečnosti. „V dnešním stále složitějším geopolitickém prostředí probíhá celosvětová soutěž o vedoucí postavení v oblasti umělé inteligence. Jsme přesvědčeni, že demokracie by měly mít vedoucí postavení ve vývoji AI a měly by se řídit základními hodnotami, jako je svoboda, rovnost a dodržování lidských práv. A věříme, že společnosti, vlády a organizace sdílející tyto hodnoty by měly spolupracovat na vytváření AI, která chrání lidi, podporuje globální růst a národní bezpečnost,“ uvádí dokument.
Změny reflektují rostoucí ambice společnosti nabízet své AI technologie nejen soukromým firmám, ale i vládním institucím, včetně vojenských složek. Tento posun je součástí širší debaty o nutnosti USA udržet si technologický náskok nad Čínou. CTO společnosti Palantir, Shyam Sankar, v pondělí uvedl, že „vítězství v AI závodu bude vyžadovat celonárodní úspěch, který překračuje samotné ministerstvo obrany“. Firma Palantir, kterou spoluzakládal Peter Thiel, byla jedna z prvních v Silicon Valley, která spolupracovala s americkým ministerstvem obrany a dodává mu analytické systémy.
Google měl v minulosti s kontrakty ve vojenství a obraně problém a čelil i tlaku zaměstnanců tento sektor nepodporovat. V roce 2018 se po vnitřním odporu zaměstnanců rozhodl neobnovit smlouvu s americkou vládou v rámci Projektu Maven, který se zaměřoval na vývoj AI pro analýzu videa z dronů. Pod tlakem zaměstnanců se také vzdal účasti v tendru na Pentagonem financovanou cloudovou službu JEDI.
Ke změně AI principů patrně Google směřoval už delší dobu a ve společnosti mohla tato změna vyvolávat napětí. V loňském roce firma propustila přes 50 zaměstnanců po protestech proti smlouvě Project Nimbus, společnému kontraktu Google a Amazonu na poskytování cloudových a AI služeb izraelské vládě.
Podle dokumentů zveřejněných The New York Times smlouva zahrnovala technologie pro sledování a identifikaci objektů, které by mohly být využity ve vojenských operacích. Google sice tvrdil, že kontrakt není v rozporu s jeho AI principy, ale v interních dokumentech se objevily obavy, že poskytované služby mohou být spojeny s porušováním lidských práv.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.