Trump vyzval k nákupu akcií a pak uvolnil cla. Demokraté ho viní z manipulace s trhy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Manipuloval prezident USA Donald Trump s finančními trhy? Tyto otázky vyvěrají na povrch v souvislosti, kdy Trump vyzval k nákupů akcií a následně pozastavil většinu cel. Ve středu ráno, pouhé čtyři hodiny před oznámením o dočasném pozastavení většiny cel a pár minut před otevřením burzy na Wall Street, vyzval Donald Trump investory na své sociální síti Truth Social k nákupu akcií: „Teď je skvělý čas nakoupit!!! DJT.“ Jeho slova rychle obletěla svět – sleduje jej přes 9,4 milionu uživatelů – a na burze vypukla doslova nákupní horečka, píše americký deník The Washington Post.
Pozdější oznámení o 90denním pozastavení většiny cel zafungovalo jako rozbuška. Americké akciové trhy zaznamenaly jeden z nejlepších dnů v historii. Index S&P 500 posílil o 9,52 %, technologický Nasdaq dokonce o 12,16 %. Akcie gigantů jako Tesla (+23 %), Nvidia (+18,7 %), Apple (+15,3 %) a Meta (+14,8 %) letěly vzhůru.
Výrazně posílila i Trumpova vlastní firma Trump Media & Technology Group, jejíž akcie se obchodují pod tickerem DJT – stejnou zkratku použil prezident ve svém příspěvku. Akcie firmy vzrostly o 21,7 %, čímž se podle žebříčku Forbesu Trumpův majetek zvýšil o 414 milionů dolarů na celkových 4,5 miliardy.
Wall Street je v euforii, ale vzápětí se ozvala kritika především ze strany demokratů, že Donald Trump manipuloval finančnímu trhy. To ale Bílý dům odmítá s tím, že prezident pouze uklidňoval americké občany. "Je odpovědností prezidenta Spojených států ujistit trhy a Američany o jejich ekonomické bezpečnosti tváří v tvář neustálému mediálnímu šíření strachu. Místo toho, aby demokraté hráli stranické politické hry, tak by se měli zaměřit na spolupráci s naší administrativou na obnovení americké velikosti," prohlásil mluvčí prezidenta Kush Desai podle deníku The New York Times.
Bývalý právník Bílého domu Richard Painter upozornil, že Donald Trump miluje kontrolu nad trhy, ale měl by být opatrný. "Lidé, kteří uvěřili Trumpovu příspěvku a poté se vydali na burzu nakupovat akcie, tak mohli vydělat spoustu peněz," řekl Painter podle zpravodajské agentury AP.
Podle části analytiků i některých politiků se však jedná o učebnicový příklad manipulace s trhem, což tvrdí i demokraté z Výboru pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů. „Prezident Spojených států se doslova zapojuje do největšího schématu manipulace s trhem na světě,“ napsali na platformě X. Podle dat byl Trumpův příspěvek zveřejněn jen pár minut po otevření amerických trhů. Následoval prudký nárůst objemu obchodů, zejména u ETF fondů navázaných na hlavní americké indexy.
Přesto zůstává otázka, zda se jedná o porušení zákona. Podle Jamese Angela, profesora financí na Georgetownské univerzitě, je sice manipulace s trhem zakázána, ale „často je těžké ji dokázat“. Jak dodává, v tomto případě navíc není jasné, kdo přesně měl z Trumpova sdělení prospěch, což znesnadňuje případné vyšetřování Komisí pro cenné papíry (SEC).
„Naše zákony o cenných papírech zakazují jakýkoliv druh podvodu nebo manipulace, ale často je těžké manipulaci dokázat. Pochybuji, že by regulátoři šli po někom, kdo říká, že je dobrý čas na nákup,“ tvrdí Angel. Není to poprvé, co Trump vybídl americké občany k nákupu akcií. Už před rokem nabádal k nákupu své digitální měny a během svého prvního funkčního období v roce 2018 řekl, že je "obrovská příležitost k nákupu" na burze.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.