Británie zakázala podávání blokátorů puberty dětem a mladistvým
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britská vláda oznámila, že podávání blokátorů puberty dětem a mladistvým s genderovou dysforií (tedy nesoulad mezi biologickým a pociťovaným pohlavím) bude zakázáno mimo klinické studie. Rozhodnutí následuje po doporučení nezávislé komise, která označila současné používání těchto léků za „nepřijatelně rizikové“ pro bezpečnost dětí. Informuje například The Daily Telegraph.
Blokátory puberty se dosud nasazovaly u dospívajících, kteří si nebyli jistí svým pohlavím a zastavovaly nástup puberty a fyzických změn. Podávaly se před nasazením hormonů v rámci změny pohlaví.
Podávání blokátorů puberty dětem zakázala už konzervativní vláda Rishiho Sunaka, zákaz však jako nouzové opatření ministerstva byl časově omezen. Nyní nová labouristická vláda zákaz podávání blokátorů puberty prodloužila na neurčito, s tím, že ho nebude mírnit, dokud nebudou důsledky blokátorů puberty na život mladých důrazněji probádány.
"Dětská zdravotní péče musí být vždy založena na důkazech. Nezávislá odborná komise zjistila, že současný způsob předepisování léků a péče o děti s pohlavní dysforií představuje pro děti a mladé lidi nepřijatelné bezpečnostní riziko. Zpráva doktorky Cassové rovněž vyjádřila obavy v souvislosti s nedostatkem důkazů pro tyto léčebné postupy. Pokud jde o tuto zranitelnou skupinu mladých lidí, musíme jednat obezřetně a opatrně a řídit se radami odborníků," uvedl ministr zdravotnictví Wes Streeting.
Ministr zdravotnictví odkazoval na zprávu doktorky Hilary Cassové z dubnu tohoto roku. Ta vystavila fungování britského zdravotnictví a systému NHS v otázce pohlavní dysforie tvrdé kritice. Ve zprávě upozorňuje, že důsledky blokátorů puberty nejsou vůbec prozkoumané. Cassová upozornila, že braní blokátorů nevede ke zlepšení vnímání vlastního těla, a naopak jsou „určité obavy, že mohou změnit trajektorii vývoje psychosexuální a genderové identity“. Lékař prý nemá jak rozpoznat, kdo se bude identifikovat jako trans po zbytek života a kdo ne. Zpráva také doporučuje extrémní opatrnost při předepisování pohlavních hormonů, což je většinou druhý krok tranzice po blokátorech puberty. Měly by být předepisovány ve výjimečných případech od 16 let, ideálně až po dovršení dospělosti.
Vláda plánuje zahájit klinickou studii na blokátory puberty v příštím roce s cílem vyhodnotit jejich účinnost a bezpečnost.