Biden stále věří, že odvrátí katastrofu s dluhy USA. Jednání o jejich limitu váznou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký prezident Joe Biden v sobotu vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy se budou schopné vyhnout bezprecedentnímu stavu platební neschopnosti, která by mohla mít dalekosáhlé dopady nejen na americkou ekonomiku. Situaci komentoval poté, co se po pátečních jednáních jeho týmu s republikány v Kongresu dvě strany rozešly bez oznámení průlomu. Pokud Kongres nezvýší zákonný limit pro zadlužení Spojených států, vládě by mohly dojít peníze za méně než dva týdny.
Pátek nakonec přinesl dvě kola jednání mezi Bílým domem a týmem republikánského šéfa Sněmovny reprezentantů Kevina McCartyho. Po prvním jednání republikáni oznámili pozastavení rozhovorů, které podle nich nebyly produktivní, což se negativně promítlo do ceny akcií na Wall Street. Večer ovšem následovala další schůzka, po níž nebylo jasné, kdy dvě strany znovu zasednou k vyjednávacímu stolu.
"Stále věřím, že budeme schopni platební neschopnost odvrátit a že dosáhneme něčeho slušného," řekl podle agentury Reuters prezident Biden. K tématu se vyjadřoval na okraj summitu skupiny G7 v Japonsku, z něhož se do Washingtonu vrací v neděli.
Bílý dům uvedl, že pozice dvou stran se stále značně rozchází, zatímco kongresman a hlavní vyjednavač republikánů Garret Graves řekl, že páteční jednání skončila bez pokroku. List The Washington Post (WP) poznamenal, že obě strany se v posledních dnech dostaly pod obrovský tlak svých stranických kolegů, aby ve vyjednávání příliš neustupovaly.
Republikáni odmítají schválit samostatné posunutí dluhového stropu, který je po opakovaném navyšování z posledních let na úrovni 31,4 bilionu dolarů (skoro 700 bilionů Kč), a požadují za tento krok výrazné škrty ve státních výdajích. Biden původně o věci odmítal vyjednávat a obviňoval republikány, že berou americkou ekonomiku jako rukojmí, aktuální rozhovory pak prezentuje jako oddělenou debatu o rozpočtové politice. Prezident a další představitelé Demokratické strany při tom uvádějí, že škrty navrhované republikány by poškodily americké domácnosti a podniky.
Podle informací WP panují neshody ve více bodech, ovšem významnou překážkou se nyní stala otázka omezení vládních výdajů ve fiskálním roce začínajícím na podzim. Vyjednavače při tom začíná tlačit čas, neboť jakoukoli dohodu by ještě čekalo neméně složité schvalování v Kongresu. Podle ministerstva financí by mohla platební neschopnost nastat už 1. června, obávané "datum X" ale také může přijít až o několik dní později.
Podle agentury AP je pravděpodobné, že vyjednávání budou o víkendu pokračovat. McCarthy tento týden uvedl, že dohoda na dalším postupu musí být do neděle hotová, aby Kongres měl jistotu, že nejhorší scénář bude odvrácen.