Proč Izraelce zaskočil útok. V čase jeho začátku čelili íránským hackerům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Brutální a nečekaný útok teroristického hnutí Hamás na Izrael odhaluje své pozadí – izraelská armáda nebyla varována kvůli tomu, že v sobotu ráno čelila rozsáhlému kybernetickému útoku z Íránu. Podle zdroje blízkého izraelským obranným silám čelila tamní armáda hackerskému strategickému útoku, který vedl Hamás společně s Íránem. Kromě toho se teroristický útok stal „debutem“ íránských napodobenin amerických zbraní. Na Ukrajině je zřejmě ukořistili Rusové a poskytli je Teheránu.
Zdroje z okolí izraelských obranných sil uvádí, že důvodem, proč izraelská armáda o útoku nevěděla je rozsáhlý útok íránských hackerů. Ke kybernetickému napadení mělo dojít v sobotu ráno v 06:00 hod. „Jednalo se o společný strategický útok s Íránem,“ dodal zdroj s tím, že teroristická invaze je „debutem“ íránských napodobenin amerických zbraní.
Íránci se snažili napodobit zbraně z USA, které se k nim do země dostali z Ukrajiny na základě dohody Íránu s Ruskou federací. Rusko vyměnilo americké zbraně s Íránem za jejich bezpilotní bojové letouny. „Technologie vyrovnala podmínky hry a rukavice jsou pryč,“ dodal zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.
Mezi oběťmi útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael je také nejméně devět Američanů, informoval dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí. Dosud se psalo o nejméně čtyřech mrtvých Američanech. Podle serveru BBC je po sobotním útoku pohřešováno či mrtvých též více než deset britských občanů. Už dříve tiskové agentury informovaly o úmrtí cizinců mimo jiné z Nepálu, Thajska, Ukrajiny či Francie.
Sobotní překvapivý a bezprecedentní útok z Pásma Gazy na Izrael si vyžádal nejméně 700 izraelských obětí, počet ale stále roste. Podle zatím nepotvrzených zpráv izraelských médií se počet obětí blíží osmi set. Izraelské ministerstvo zdravotnictví odpoledne uvedlo, že do nemocnic bylo převezeno na 2500 zraněných, z toho dvě desítky jsou v kritickém stavu a na 350 je těžce zraněných.
Nejméně 100 až 150 Izraelců také bylo uneseno, i mezi unesenými jsou cizinci. Například německé ministerstvo zahraničí v neděli oznámilo, že mezi lidmi unesenými palestinskými radikály je několik osob s německým občanstvím. Také Mexiko má informace o dvou svých unesených občanech.
Podle oborového serveru Security Week se do eskalace konfliktu zapojilo hned několik dalších hackerských skupin, především ze strany Hamásu. První kybernetické útoky proti Izraeli měli zahájit hackeři z palestinské skupiny Anonymous Sudan, kteří zaútočili na systémy nouzového varování, vyřadili z provozu výstražné aplikace a napadli také anglicky psaný izraelský deník The Jerusalem Post.
Pro-hamásovská skupina Cyber Av3ngers se zaměřila na Izraelského nezávislého systémového operátora (Noga), organizaci provozující energetickou síť. Hackeři uvedli, že kompromitovali jeho síť a vyřadili z provozu jeho webové stránky. Skupina se rovněž zaměřila na společnost Israel Electric Corporation, která je největším dodavatelem elektrické energie v Izraeli a na palestinských územích.
Zatímco známá proruská skupina Killnet podnikla útoky proti izraelským vládním webovým stránkám. Palestinský hackerský gang s názvem Ghosts of Palestine vyzval hackery z celého světa, aby zaútočili na soukromou a veřejnou infrastrukturu v Izraeli a Spojených státech.