Záchranná operace. Dvěma Čechům pomohli ze Súdánu Němci, další se spoléhají na Turky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Berlíně v pondělí přistál německý evakuační letoun ze Súdánu, kde jsou mezi stovkou cestujících i dva čeští občané. Potvrdil to ministr zahraničí Jan Lipavský. „Intenzivně pracujeme na tom, abychom dostali do bezpečí i ostatní naše spoluobčany,“ dodal ministr, který v pondělí bude jednat o situaci v Súdánu se svými protějšky ze zemí EU v Lucemburku.
Podle informací českého ministerstva zahraničí jsou v Súdánu stále ještě tři další čeští občané. Ministerstvo nyní pracuje na pomoci dvěma z nich, kteří jsou na jihu Súdánu v Nyale se skupinou tureckých občanů a jsou tedy na tureckém evakuačním seznamu.
Evakuační letoun se dvěma 🇨🇿 občany právě přistál v Berlíně. Děkuji kolegům za pružnou reakci a 🇩🇪 straně za pomoc. Intenzivně pracujeme na tom, abychom dostali do bezpečí i ostatní naše spoluobčany.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) April 24, 2023
Třetí český občan je v Chartúmu a ministerstvo mu předává informace o chystaných evakuačních letech dalších států EU. Vzhledem k tomu, že má v Súdánu příbuzné, je možné, že se nakonec rozhodne v zemi zůstat.
Jak informovala agentura DPA, na palubě prvního vojenského letadla s evakuovanými osobami bylo 101 Němců, jejich rodinných příslušníků a občanů dalších partnerských států. V plánu jsou další evakuační lety, dokud to dovolí bezpečnostní situace, uvedlo německé ministerstvo zahraničí.
Stejně jako ostatní země zahájilo Německo vojenskou evakuaci v neděli. Do Súdánu odletěly celkem tři Airbusy A400M německých ozbrojených sil, aby vyzvedly osoby určené k evakuaci.
Více než 300 Němců registrovaných na krizovém seznamu má být odvezeno přes jordánskou vojenskou leteckou základnu a pomoc má být poskytnuta také občanům partnerských zemí. Mise, do níž se zapojilo celkem více než 1000 příslušníků německé armády se připravovala několik dní, dodala DPA.
Boj o moc mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) zmítá Súdánem od minulého víkendu. Letecké spojení se Súdánem bylo v posledních dnech velmi problematické.
Znesvářené skupiny vedou bývalí spojenci, generálové Abdal Fattáh Burhán, velitel armády, šéfem RSF je Muhammad Hamdan Dagalo. V říjnu 2021 společně zorganizovali vojenský převrat, jenž zmařil krátký přechod Súdánu k civilní vládě. Od začátku bojů v Súdánu zemřely stovky lidí.