Tvrdé střety v Gruzii, demonstranti metali na policisty ohňostroje. USA pozastavily strategické partnerství
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Protesty proti politice vládnoucího Gruzínského snu, který podle kritiků zemi přivádí do ruské sféry vlivu, pokračovaly v Gruzii i v sobotu večer, uvedla agentura AFP, podle které bylo na demonstraci několik tisíc lidí. Demonstrující zapálili ohně před sídlem parlamentu v Tbilisi a postavili zátarasy v ulicích. Proti policii metali i ohňostroje. Policie proti nim zasáhla za použití vodního děla a slzného plynu, uvedla agentura Reuters. Spojené státy v sobotu oznámily pozastavení strategického partnerství s Gruzií.
Georgians countering the Russian regime police! Just watch! #GeorgiaProtests pic.twitter.com/gXzg8ULV4x
— Marika Mikiashvili 🇬🇪🇺🇦🇪🇺 (@Mikiashvili_M) November 30, 2024
🇬🇪🇪🇺🇷🇺
— 𝐀𝐧𝐧𝐚 𝐊𝐨𝐦𝐬𝐚 🇪🇺🇵🇱🇺🇦 (@Tweet4AnnaNAFO) November 30, 2024
Georgian Maidan: a machine gun made of fireworks is being used against special forces. pic.twitter.com/6zYQTAhrBU
Někteří hasiči přivolaní k zásahu proti demonstrantům se podle videí na sociálních sítích připojili k protestujícím a vodu, kterou měli rozhánět davy, raději vypustili.
🇬🇪Firefighters demonstratively emptied the water intended for dispersing the protesters in support of us. #GeorgiaProtests 🇪🇺 pic.twitter.com/cf82PiAds9
— Gocha Gogsadze (Little Soldier Fella) 🇬🇪🇺🇦🇪🇺 (@fella_soldier) November 30, 2024
V zemi se v posledních týdnech konají protesty proti politice vládnoucího Gruzínského snu, který podle kritiků zemi přivádí do ruské sféry vlivu. Týká se to například rozhodnutí zastavit rozhovory o vstupu do EU do roku 2028. Lidé na místě podle agentury DPA uvedli, že demonstrace z pátečního večera a noci byla zatím největší.
Nadměrné použití síly proti demonstrantům i rozhodnutí gruzínské vlády pozastavit rozhovory o vstupu do Evropské unie v sobotu odsoudily Spojené státy. "Pozastavily jsme naše strategické partnerství s Gruzií," oznámil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller.
Prezidentka chce zůstat ve funkci i po skončení mandátu
Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu uvedla, že chce zůstat ve funkci i po skončení mandátu, což je v polovině prosince. Nynější parlament, který se má účastnit volby jejího nástupce, není podle prezidentky legitimní. Zurabišviliová odmítá uznat výsledky říjnových parlamentních voleb a obvinila Rusko, že se do hlasování vměšovalo.
Vládní strana Gruzínský sen si ve volbách z konce října zajistila setrvání u moci na další funkční období. Získala v nich 54 procent hlasů, což opozice zpochybňuje. Opoziční strany i západní organizace poukazují na to, že hlasování provázely značné nesrovnalosti. Výsledky hlasování odmítla i Zurabišviliová, která požádala o jejich zrušení ústavní soud.
"Nelegitimní parlament nemůže zvolit mého nástupce," uvedla prezidentka. "Můj mandát pokračuje, a to až do zasedání legitimně zvoleného parlamentu," uvedla podle agentury Reuters. Podle Zurabišviliové je prezidentský úřad nyní jedinou legitimní institucí v Gruzii.
Prezidentka potvrdila svůj záměr i v rozhovoru s agenturou AFP. "Můj mandát potrvá do doby, než se uskuteční nové volby a vznikne parlament, který zvolí mého nástupce podle nových pravidel," uvedla prezidentka, jejíž mandát podle agentury AFP končí 14. prosince.
V roce 2017 gruzínský parlament schválil reformu, která zrušila přímou volbu hlavy státu. Prezidenta nově budou vybírat volitelé, mezi kterými jsou členové parlamentu.
Tento týden poslanci vládní strany Gruzínský sen odhlasovali setrvání premiéra Irakliho Kobachidzeho ve funkci. Stalo se tak na zasedání, které však nebylo svoláno prezidentkou, jak požadují zákony. Zasedání Zurabišviliová označila za protiústavní, protože ústavní soud nerozhodl o jejích námitkách. Schůze se odmítla zúčastnit i opozice.