Rusko plánuje testování rakety s jaderným pohonem. Na základně v Arktidě je živo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko se pravděpodobně chystá na testování rakety s jaderným pohonem Burevestnik. Dokládají to satelitní snímky vojenské základny v Arktidě, kde byla v minulých dnech zaznamenána neobvyklá aktivita vojenských letadel a vozidel. Na této základně byla raketa testována již dříve. Informoval o tom web The New York Times.
V Arktidě, na místě, kde se v uplynulých letech už podobné takové testy prováděly, se podle satelitních snímků chystá Rusko o experimentální odstřelení jedné ze svých strategických zbraní. Raketa s jaderným pohonem, která má teoreticky dolet více než 20 tisíc kilometrů, je podle Iniciativy pro jadernou hrozbu "zbraní druhého úderu strategického dosahu".
Přípravám k testování rakety napovídají převážně pohyby letadel a vozidel v odlehlé ruské arktické oblasti, které zaznamenaly satelitní snímky. Právě aktivita v okolí odlehlé vojenské základny je podobná té, kterou Rusko provádělo v letech 2017 a 2018 při testech rakety známé jako Burevestnik. Právě tuto raketu by mělo nyní znovu testovat. O tom, že se tato akce pravděpodobně chystá, může svědčit i upozornění pro piloty, kteří se v pozorovacích letadlech pohybovaly nad daným prostorem, aby se vyhýbali blízkému vzdušnému prostoru.
من المتوقع أن تستأنف روسيا اختبار صاروخ كروز تجريبي يعمل بالطاقة النووية ومسلح نوويًا (9M730 Burevestnik / SSC-X-9 "Skyfall")، كما تظهر صور الأقمار الصناعية، بعد فشل سلسلة الاختبارات الأولية بين عامي 2017-2019.
— وكالة الاستخبارات |🇺🇸 (@svxeeu) October 3, 2023
تُظهر صور الأقمار الصناعية وبيانات الطيران أن روسيا ربما تستعد… pic.twitter.com/C8GjhJVqWj
Není jasné, zda byl Burevestnik od roku 2018 znovu testován. I v případě úspěšného odpálení by ale tato raketa byla ještě roky vzdálená od "operačního nasazení", uvedl Daryl G. Kimball, výkonný ředitel Asociace pro kontrolu zbrojení. Při předchozích testech se raketě nepodařilo doletět na vzdálenost blížící se projektovanému doletu, který se odhaduje na více než 22 tisíc kilometrů.
Střela by mohla nést konvenční hlavici, ale v praxi by pravděpodobně nesla jadernou nálož, i když menší než většina ostatních zbraní schopných nést jaderné zbraně. Pokud by byla raketa použita v době války, mohla by mít podle odborníků potenciál zničit rozsáhlé městské oblasti a vojenské cíle.
Rusko o konkrétní konstrukci Burevestniku dosud sdělilo jen málo informací, sám ruský prezident Vladimir Putin ale dříve řekl, že se jedná o raketu s jaderným pohonem. Předpokládá se, že střelu odpaluje raketový motor na tuhé palivo, načež se za letu aktivuje malý jaderný reaktor, který teoreticky umožňuje, aby střela zůstala ve vzduchu po neomezenou dobu. Burevestnik je jednou ze šesti strategických zbraní, spolu s dalšími, jako je balistická raketa Kinžal a hypersonický kluzák Avangard, které Putin představil v projevu v roce 2018. Tvrdil, že tyto zbraně mohou překonat a obelstít stávající americkou obranu.