Trapas a oslabení Putina. Přestože Prigožin neuspěl, míní média
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sobotní krátkodechý pokus o vzpouru proti ruskému vedení ze strany soukromé žoldnéřské Wagnerovy skupiny sice nakonec neuspěl a ozbrojenci se po jednodenním tažení na Moskvu stáhli, události ale ukázaly, jak chaotická situace v Rusku panuje, a naznačily, že pozice prezidenta Vladimira Putina je mnohem méně pevná, než se zdálo. Píší to světová média ve svých komentářích. Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Pavla Havlíčka posílí na úkor Putina běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který zřejmě příměří vyjednal.
List The Wall Street Journal usuzuje, že se Putinovi vymstila válka na Ukrajině, nedělník The Sunday Times zase hovoří o ponížení ruského prezidenta.
„Povstání jednotek wagnerovců vedené Jevgenijem Prigožinem je definitivním potvrzením toho, jak katastroficky se válka na Ukrajině pro Putina vyvíjí. I když ruský vůdce bude mít navrch v bitvě proti wagnerovcům, je těžké si představit, že Putin může takové ponížení přežít. Jeho prestiž, jeho moc a dokonce i jeho život jsou teď dány všanc,“ napsal Gideon Rachman v deníku Financial Times. „Před 15 měsíci stála armáda Vladimira Putina před Kyjevem. Teď ruský lídr bojoval o to, aby udržel Moskvu,“ shrnul komentátor.
Také Peter Baker v deník The New York Times došel k závěru, že vzpora wagnerovců je pro Putina největší výzvou za dobu jeho vlády. „Krátkodeché povstání naznačuje, že Putinova moc je nejvíce oslabená od chvíle, kdy se před více než dvěma desetiletími dostal do úřadu,“ píše.
Italský deník La Stampa chápe vzpouru jako důkaz, že Rusko zachvátil chaos, bulvární britský nedělník Suday Mirror má na první straně titulek „Teror se obrátil proti diktátorovi, Putin balancuje na hraně“.
„Vojenské povstání ve vlastní zemi. Horší obrat mohlo původně plánované rychlé obsazení Ukrajiny vzít jen těžko. Putin Rusko a svou vlastní moc namísto posílení destabilizoval,“ domnívá se deník Neue Zürcher Zeitung. Další švýcarský list Tages Anzeiger píše, že i když vzpoura trvala krátce, nebude po ní nic stejné jako dřív. „Prezident vychází z tohoto dramatu silně oslabený, lidé jsou znejištění,“ stojí v komentáři.
Pohled analytika
Dění podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Pavla Havlíčka zásadním způsobem podkopalo Putinovo postavení. „S ohledem na to, že selhal jako arbitr, který těmto konfliktům měl předcházet a nějak to mediovat,“ uvedl. Situace demonstrovala slabost ruského režimu před tamní elitou i mezinárodním společenstvím. „Vnímají to také Ukrajinci, kteří se podle toho budou chovat,“ řekl. Ukrajina od loňska čelí ruské vojenské invazi, nedávno zahájila protiofenzivu.
Zapojení Lukašenka také není pro Putina dobrou zprávou. „I z pohledu toho, že si určitě řekne o nějaké výhody sám pro sebe,“ konstatoval Havlíček. Lukašenkova role může být podle něj autentická a taková, jak ji prezentují běloruská a ruská média. „V minulosti se častokrát pasoval do role jakéhosi vyjednavače. Byl v unikátním postavení, je blízko Kremlu a má přesah do dalších mocenských skupin,“ doplnil. Vydělat může ze svého pohledu i na tom, kdyby se do Běloruska přesunuly s Prigožinem některé oddíly wagnerovců.