Univerzita obrany nezaplatila. Hackeři zveřejnili část jejích ukradených dat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hackerská skupina Monti dnes zveřejnila první část ukradených dat Univerzity obrany v Brně, uvedla na webu Česká televize (ČT). Týkají se Fakulty vojenského leadershipu a mezi dokumenty se podle televize objevily i osobní údaje vyučujících důstojníků, zápisy z porad nebo studijní plány. Univerzita už dříve odmítla zaplatit požadované výkupné, další fakulty mají podle hackerů následovat, vyhrožují podle ČT zveřejněním 750 GB interních dat. Mluvčí univerzity Vladimír Šidla televizi odmítl případ komentovat s ohledem na vyšetřování.
Podle plukovníka Otakara Foltýna z Vojenské kanceláře prezidenta republiky, jenž je bývalým náčelníkem Vojenské policie, je vážnost úniku dat vysoká. "Studenti univerzity se stanou důstojníky, za 20 let budou na vrcholu velení. Nepřátelské zpravodajské služby bude samozřejmě zajímat, jak vypadá výuka budoucích velitelů," cituje Foltýna ČT.
Hackeři zveřejnili i osobní údaje vyučujících, kterými jsou v řadě případů vyšší vojenští důstojníci. Uvádí jejich adresy, data narození a osobní telefonní čísla. Týká se to kateder logistiky a krizového řízení.
O tom, že univerzita čelí kybernetickému útoku, informoval koncem září server iROZHLAS.cz. Tehdy také uvedl, že se o záležitost zajímá Městské státní zastupitelství v Brně.
Univerzita obrany primárně připravuje budoucí vysokoškolské profesionály pro Armádu ČR. Vznikla v roce 2004 splynutím tří institucí, Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově, Vojenské akademie v Brně a Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové jako výsledek reformy vojenského vysokého školství po restrukturalizaci ozbrojených sil. Má kolem 1600 studentů.