„Jsem šťastná. Jsem silná žena.“ Alžírská boxerka Chalífová získala olympijské zlato
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Alžírská boxerka Imán Chalífová, jejíž start na pařížských hrách vyvolal kontroverze kvůli pochybnostem o jejím pohlaví, se stala olympijskou vítězkou v kategorii do 66 kg. Pětadvacetiletá vicemistryně světa z roku 2022 porazila ve finále velterové váhy v areálu Roland Garros jednoznačně 5:0 Číňanku Jang Liou.
Imane Khelif after receiving her Women's Welterweight Olympic Gold medal 🥺🥇#Paris2024 pic.twitter.com/z8j0QtJsEN
— Eurosport (@eurosport) August 9, 2024
Chalífová v žádném ze čtyř zápasů na turnaji neprohrála ani jedno kolo. Před Jang Liou porazila Džandžem Suvannapchengovou z Thajska, Maďarku Lucu Hámorivou a ve svém prvním duelu Angelu Cariniovou. Právě tento souboj přitáhl v Paříži k Chalífové celosvětovou pozornost poté, co Italka schytala od Alžířanky několik tvrdých ran a poté se rozhodla v utkání nepokračovat.
إنها العدالة الإلهية..وأغلى ذهبية في تاريخ الأولمبياد.
— hafid derradji حفيظ دراجي (@derradjihafid) August 9, 2024
لا ترامب و لا إيلون ماسك ولا ميلوني، ولا الاتحاد الدولي للملاكمة، ولا الملاكمات الايطالية و المجرية و التايلندية، ولا حتى بطلة العالم الصينية، ولا كل المتنمرين والحاقدين من السياسيين و الرياضيبن و المشاهير ..
بل إيمان… pic.twitter.com/Ev0sDTAOIA
Účast Chalífové a Tchaj-wanky Lin Jü-tching v kategorii do 57 kg provázejí bouřlivé debaty o oprávněnosti jejich startu, které přesahují hranice sportu. Boxerky byly loni diskvalifikovány v průběhu mistrovství světa pořádaném Mezinárodní boxerskou asociací (IBA) na základě blíže nespecifikovaných testů. IBA tehdy uvedla, že nesplnily kritéria potřebná k účasti, neboť měly „v porovnání s ostatními účastnicemi soutěžní výhodu“ kvůli přítomnosti chromozomů XY v DNA a vyšší hladině testosteronu v těle.
🚨 IMANE KHALIF STEALS GOLD MEDAL IN WOMEN’S BOXING.
— Hazel Appleyard (@HazelAppleyard_) August 9, 2024
Today, the IOC allowed a male boxer with XY chromosomes to win a gold medal in women’s boxing, beating 4 women to get there.
For shame. Women’s sports is a joke.
SAVE WOMEN’S SPORTS. #Paris2024 pic.twitter.com/Zms6jACk2r
Olympijský turnaj nicméně organizuje Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který loni IBA kvůli kontroverzím s jejím řízením a financováním z olympijského hnutí vyloučil. Podle regulí olympijského výboru obě boxerky na hrách startovat smějí. MOV ostře kritizoval IBA a trval na tom, že Chalífová a Lin Jü-tching se „narodily a vyrostly jako ženy“.
IOC President Thomas Bach pushed back against allegations made by a barred boxing federation that the two female athletes, who competed in the #Paris2024 #Olympics, failed what the group called a chromosome test https://t.co/lNbC0Ug1Bu pic.twitter.com/OnKLzSiB2i
— Reuters (@Reuters) August 9, 2024
Prezident MOV Thomas Bach na páteční tiskové konferenci zopakoval, že Lin Jü-tching i Chalífová jsou ženy a mají právo v ženské soutěži v Paříži soutěžit. Uvedl, že organizaci se „nelíbí nejistota“, ale podle něj neexistuje „vědecky jasný systém“ pro „identifikaci mužů a žen“.
Pětadvacetiletou boxerku do ringu přišly povzbudit davy alžírských fanoušků, kteří mávali zelenými, bílými a červenými vlajkami. „Je to můj sen. Jsem velmi šťastná,“ řekla Chalífová BBC. „Jsem silná žena,“ dodala. Chálífová se pak nechala nést po jásající aréně na ramenou svého trenéra.