šest unesených cizinců

Novinářka, lékař, jeptiška. Teroristi na videu ukázali unesené, drží je už roky

Vlajka organizace Al-Káida - FOTO: Shutterstock
šest unesených cizinců
Novinářka, lékař, jeptiška. Teroristi na videu ukázali unesené, drží je už roky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Odnož teroristické sítě Al-Káida v Mali zveřejnila videozáznam se šesti unesenými cizinci. Informovala o tom americká organizace SITE, která monitoruje činnost islamistů. Nahrávku s dlouho drženými rukojmími nedoprovázejí žádné požadavky jen komentář, že žádná „skutečná vyjednávání“ o propuštění zadržených ještě nezačala.

Video dlouhé 16 minut a 50 vteřin bylo podle agentury AFP zveřejněno bez uvedení data, kdy bylo natočeno, prostřednictvím webu Telegram džihádistickou organizací Skupina na podporu islámu a muslimů.

Unesenými na videu jsou Jihoafričan Stephen McGown, který padl do rukou teroristů na severu Mali už v listopadu 2011; Rumun Iulian Ghergut, unesený v Burkina Fasu v dubnu 2015; švýcarská misionářka Béatrice Stocklyová, které se v lednu 2016 zmocnili džihádisté z Al-Káidy v muslimském Maghribu (AQMI); kolumbijská jeptiška Gloria Cecilia Argotiová, unesená letos v únoru v Mali; 82letý australský lékař Arthur Kenneth Elliott, zajatý v Burkina Fasu v lednu 2015 a francouzská humanitární pracovnice Sophie Pétroninová, k jejímuž únosu se zatím nikdo nepřihlásil.

Rukojmí jsou na videu představeni odděleně mužem, který naznačuje, že se zatím nevyjednává o jejich propuštění. Muž na závěr nahrávky bez formulování požadavků rodinám unesených vzkazuje, že „žádné skutečné jednání nezačalo“, nicméně zároveň poznamenává, že diskuse „je stále aktivní“.

Jihoafričan McGown, který se na záběrech objevuje jako první, podle přepisu SITE říká: „Teď natáčíme nové video, ale nevím, co říct. Všechno už bylo řečeno. Všechno bylo řečeno na videích, která jsem natočil dřív.“

V nestabilním Mali je aktivní řada islamistických teroristických skupin, včetně Ansar Dine, Murábitún a Al-Káidy v islámském Maghribu. V této bývalé francouzské kolonii proto od roku 2013 působí více než 10.000 členů mírových sil OSN z různých zemí, včetně několika desítek českých vojáků.

Vlajka organizace Al-Káida - FOTO: Shutterstock

 

,

2. července 2017