Povolební vyjednávání

Koaliční scénáře: Kdo by mohl jít s ANO do vlády?

Povolební vyjednávání
Koaliční scénáře: Kdo by mohl jít s ANO do vlády?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Volby do Poslanecké sněmovny znamenaly zásadní překreslení politické mapy Česka. Oslabila většina tradičních stran, posílila protestní a nesystémová hnutí. Bude tedy součástí budoucí vlády s hnutím ANO Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, Piráti nebo snad dokonce komunisté? Na to odpoví nadcházející týdny plné vyjednávání. Jaké jsou reálné i málo pravděpodobné varianty koaliční spolupráce celkem devíti politických stran?

Je jasné, že bez hnutí ANO vládní „antibabišovská“ koalice nevznikne. Jakákoliv kombinace bez ANO by totiž zahrnovala účast komunistů nebo SPD. Jenže všechny zbylé strany, které se do parlamentu dostaly, už avizovaly, že ani s SPD ani s KSČM spolupracovat nebudou. Naprosto vyloučená je také jakákoliv spolupráce TOP 09 s ANO. Na tom se podle předsedy Miroslava Kalouska nic nezmění. Spolupracovat s ANO nechce ani STAN. Předseda Petr Gazdík uvedl, že ideologie STAN a ANO jdou proti sobě.

Pohodlnou ústavní většinu by hnutí ANO zajistila vláda právě s SPD a Piráty. Měla by 122 poslanců. Předseda Pirátů Ivan Bartoš má vůči ANO výhrady a už dříve vyloučil spolupráci s ANO kvůli podezření Babiše a Faltýnka z dotačního podvodu. Na sobotní tiskové konferenci uvedl, že jsou Piráti připraveni jít do opozice – tak jako v ní jsou na pražském magistrátu.

ANO by eventuálně mohlo vládnou pouze s ODS. Strany by měly dohromady těsnou většinu 103 křesel. Předseda ODS Petr Fiala ale trvá na tom, že s ANO do vlády nepůjdou. „Platí to, co jsme říkali před volbami, i to, co říkáme po volbách. My opravdu nebudeme vyjednávat s hnutím ANO o účasti ve vládě,“ řekl v rozhovoru pro deník Echo24.

Stejný počet křesel by měla i „staronová koalice“ ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Například 1. místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek v sobotu uvedl, že podle něj by ANO mělo nejdříve nabídnout možnost spolupráce právě ČSSD a lidovců, když se jednalo o tak úspěšnou vládu. Pavel Bělobrádek, předseda lidovců, i Lubomír Zaorálek, šéf ČSSD, ale odmítají sedět ve vládě s obviněným politikem. A právě Babiše s Faltýnkem policie stíhá kvůli podezření ze spáchání padesátimilionového dotačního podvodu v kauze Čapího hnízda

Reálná zřejmě není ani koalice ANO, Pirátů a KDU-ČSL, která by disponovala 110 křesly. Podle dřívějších vyjádření Bartoše a Bělobrádka by na ní kývli za předpokladu, že se Babiš vzdá premiérského křesla, což ale Babiš vyloučil. To Faltýnek tvrdí, že nemá o funkci v exekutivě zájem.

Koalice ANO, Pirátů a ČSSD by zase měla 115 křesel, ale podle nejnovějšího vývoje událostí je také nepravděpodobná. Uvnitř ČSSD mají sílit hlasy, aby strana odešla do opozice. Vyplynulo to podle Novinek.cz z nedělní podvečerní schůzky politického grémia strany v Lidovém domě. Zřejmě se nezmění ani postoj Pirátů.

ilustrační foto - FOTO: Shutterstock

Z matematického hlediska by bylo rovněž možné vytvoření koalice, která by zahrnovalo ANO, okamurovce a komunisty a měla by 115 křesel ve sněmovně. Jednalo by se však o koalici s demokratickým deficitem a první vládu od revoluce, ve které by zasedla KSČM. Tentokrát to ale bylo i samo ANO, které před volbami vládu s SPD odmítalo s tím, že je program Tomia Okamury hospodářsky nesplnitelný. Kromě toho se ANO staví proti podpoře SPD a KSČM na uspořádání referenda, jehož otázkou by bylo vystoupení z Evropské unie.

Přitom i od SPD a KSČM zaznívají vůči Babišovi výhrady. Předseda komunistů Vojtěch Filip se nicméně jako první v neděli s Babišem sešel a potvrdil, že se jejich schůzka točila především kolem uspořádání nové sněmovny a priorit stran. To SPD zase vidí hlavní slabinu ANO v Čapím hnízdě. „Máme problém být ve vládě, která má trestně obviněného premiéra,“ prohlásil Okamura. Přitom ale na tiskové konferenci po volbách zopakoval, že strana stojí o vládní křesla, aby mohla realizovat svůj program.