Turecko po referendu

‚Výsledek byl ovlivněný.‘ V Turecku končí agentura pro průzkum mínění

Turecko po referendu
‚Výsledek byl ovlivněný.‘ V Turecku končí agentura pro průzkum mínění

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Turecká agentura pro průzkum veřejného mínění Eurasia Opinion Research Center (AKAM) v pondělí oznámila ukončení činnosti. Souvisí to s nedělním referendem, u kterého agentura předpověděla, že se většina Turků vysloví pro zamítnutí návrhu zásadních ústavních změn. Podle zatím předběžných výsledků ale byly změny přijaty většinou 51 procenta hlasů. Výsledek referenda ovšem považuje šéf AKAM za podezřelý. „Nemyslím, že je výsledek příliš přesný. Jsem si na sto procent jist, že je ovlivněný,“ domnívá se Kemal Özkiraz. Fér nebylo referendum ani podle mezinárodních pozorovatelů OBSE.

Özkiraz řekl, že agenturu zavře, protože nebyla schopna správně předpovědět výsledek. Již před referendem slíbil, že pokud zvítězí příznivci změn, agentura ukončí činnost. Podle průzkumu AKAM mělo referendum skončit 53procentním vítězstvím odpůrců změny.

„Někdo mi řekl: ‚Znáš skutečný výsledek. Podváděli. Z 2,5 milionu neplatných hlasů udělali souhlas.‘ Znám ten výsledek. Jaký smysl má dělat průzkum, když jsou schopni zmanipulovat 2,5 milionu hlasů. A nemá cenu pokračovat v průzkumech, i když jsou ty výsledky pravdivé a my jsme se mýlili,“ řekl Özkiraz.

„Napsal jsem, že v průzkumy věřím. Vzdal jsme se kvůli nim kariéry i podniku, který jsem sám založil. Je to moje odpovědnost. Hodně štěstí Turecku,“ dodal.

Referendum nebylo fér, tvrdí mezinárodní pozorovatelé


Právní zabezpečení tureckého ústavního referenda nebylo podle mezinárodních pozorovatelů dostatečné. Za problematické považují pozorovatelé změny učiněné při sčítání na poslední chvíli i podmínky kampaně. Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) napondělní tiskové konferenci rovněž konstatovali, že podmínky předreferendové kampaně nebyly pro všechny stejné.

Agentura prý svým pracovníkům vyplatí mzdy. „Vydali jsme hodně peněz, ale byly naše. Vědomě jsme nikoho neuváděli v omyl,“ řekl šéf AKAM.

Výsledek referenda napadla turecká opozice, protože volební komise nechala započíst i hlasy z lístků bez oficiálních razítek. Opozice vyzvala ke zrušení hlasování.

Výsledek referenda dává vládě možnost provést zásadní obrat politického systému a změnit jej z parlamentního na prezidentský. Nynější prezident Recep Tayyip Erdogan by se mohl u moci udržet do roku 2029.

,

17. dubna 2017