Čeští milionáři podporují EU. Oceňují bezpečnost a chtěli by Euro, vyplývá z dat J&T
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čeští a Slovenští milionáři podporují členství v Evropské unii a pozitivně vnímají i společnou evropskou měnu. Vyplývá to z J&T BANKA Wealth Report 2019. Postoj dolarových milionářů lze shrnout jako střízlivý ekonomický pragmatismus nezatížený snahou politiků svádět značnou část vnitřních problémů země na Unii.
Po patnácti letech členství v Evropské unii považují čeští dolaroví milionáři za její hlavní výhodu přístup na společný trh, přínos k bezpečnosti naší země vzhledem ke geopolitické situaci a zvýšení naší konkurenceschopnosti. Pochvalují si také příchod zahraničních investorů a mnohem více než populace kvitují převzetí západních liberálních hodnot.
S populací se shodují ve vlažném přístupu k možnosti čerpat eurofondy. Naopak na rozdíl od populace vidí přínos Evropské unie v případě vnějšího tlaku na uskutečnění reforem. Překvapivě negativně milionáři hodnotí EU v tom, zda přináší zjednodušení administrativy a snížení byrokracie.
Na Slovensku kromě přístupu na společný trh hodnotí tamní dolaroví milionáři pozitivně také příchod zahraničních investorů a reformy, které se musely učinit před a po vstupu do Unie. V hodnocení jsou i na Slovensku milionáři mnohem pozitivnější než běžná populace, která za největší výhodu považuje čerpání eurofondů, tu však milionáři vidí spíše jako nepodstatnou.
Slovenští dolaroví milionáři oceňují, že Slovensko před deseti lety vstoupilo do eurozóny. „Hlavní výhodou eura je jednodušší obchodní výměna, bez rizika posilování a oslabování měny a nákladů spojených s výměnou peněz,“ uvedli autoři průzkumu J&T na dotaz deníku Echo24.
Stříbro ve vlasech
Průměrný věk dolarového milionáře v ČR je 53 let. Podle průzkumu je patrný nárůst mladších milionářů ve věku do 40 let, kterých je v ČR zhruba deset procent. Ve věku nad 50 let je v ČR zhruba 60 procent milionářů. Milionáři v ČR jsou přitom v ČR z 85 procent muži.
Svět českých i slovenských dolarových milionářů je konstantně světem mužů. V Česku tvoří muži 85 % tuzemských bohatých a na Slovensku 88 %. Žen je dlouhodobě ve vodách našich úspěšných kolem 10 %. I když v zahraničí ve světě bohatých také převažují muži, v roce 2019 došlo dle zahraničního Wealth X World Ultra Wealth Report k razantnímu nárůstu bohatých žen, jejichž podíl činí 14,6 %. Mezi světovými ultra bohatými do 50 let pak je žena každým pátým boháčem.
Příčinu rozdílu počtu tuzemských a zahraničních bohatých žen lze hledat v původu majetku. Ženy totiž mezi bohatými figurují spíše ve vícegeneračním pohledu jako ty, kdo bohatství udržují a předávají dál. Méně často již prožily podnikatelský úspěch a vzestup mezi bohaté.