Děti jsou prý tlusté kvůli klimatické změně. Je jim horko a nechtějí se hýbat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dnešní děti nejsou tak fit, jako bývali ve stejném věku jejich rodiče, a může za to klimatická změna, uvedl pořad CBS Morning, který se opřel o studii environmentální fyzioložky Shawndy Morrisonové. Problém je podle ní v tom, že rostoucí teploty mají vliv na dětskou obezitu a děti tráví méně času venkovními aktivitami. To však narazilo na tvrdou kritiku, podle které je dětská obezita způsobená jinými faktory.
Studie tvrdí, že děti jsou dnes o 30 % méně aerobně zdatní než jejich rodiče. Podle autorky je fyzická zdatnost klíčová pro toleranci vyšších teplot a děti, které nejsou fit, mají proto zdravotní problémy spojené s vedrem, jako je například dehydratace či úpal. Zatímco se svět potýká s oteplováním, obezita a nedostatek fyzické aktivity mezi dětmi způsobuje to, že mnohé z nich se potýkají s problémy s regulací své tělesné teploty při vedrech, což je vede k tomu, že cvičí ještě méně.
Today’s children are 30% less aerobically fit than their parents were at their age, a new study found.
— CBS Mornings (@CBSMornings) August 13, 2022
The study points to climate change and rising temperatures adversely affecting childhood obesity, as children spend less time exercising outdoors. pic.twitter.com/26WehoLK9I
O studii se opřel například populární pořad CBS Morning, který za to však sklidil vlnu kritiky, píše web The Blaze. Například Stanfordský profesor medicíny Jay Bhattacharya poukazuje na uzavření škol kvůli pandemii covidu a omezení dětských sportů. Děti tak místo toho tráví více času u obrazovky, citoval web Bhattacharyu. I sám moderátor pořadu Nate Burleson připustil, že děti chodí méně ven kvůli technologii, která jim umožňuje „být společenskými, aniž by musely vyjít ven“. Prosazoval však také: „Bylo mnohem tepleji a počasí bylo šílené.“
Na twitteru se strhla vášnivá debata, někteří poukazovali na to, že děti tráví mnohem více času u obrazovek, než jejich rodiče. Uzavření škol, hřišť a dalších vedlo děti k sedavějšímu způsobu života. Jiní zpochybňovali studii s tím, zda je obezita u dětí častější v teplejších podnebích něž v těch chladnějších. Například lékařka Nicole Saphier označila tvrzení studie za absurdní. „Obviňovat rostoucí dětskou obezitu ze změny klimatu je další úroveň absurdity. Co říkáte na to, že jsme vytvořili línou společnost s elektronikou a na zrušení aktivit z nesmyslné covid politiky?“ citoval ji web The Blaze.
Autorka studie Morrisonová rovněž zmiňuje dopady pandemie na dětskou aktivitu, píše server CBS 46. Pandemie i podle ní snížila pravděpodobnost, aby děti žily aktivně. Rostoucí teploty ale budou dětem v pohybu bránit, tvrdí dále a kritizuje, že se nedostatečně upřednostňují zdravotní potřeby dětí v politice změny klimatu a je zapotřebí více opatření, aby děti cvičily, a adaptovaly se v teplejším světě.