Modernizace elektrárny Chvaletice za 3 mld. Kč má skončit na jaře
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Uhelná elektrárna Chvaletice na Pardubicku hodlá modernizaci dvou ze čtyř bloků dokončit do jara 2017. Investice za celkové tři miliardy korun by měla snížit emise škodlivin vypouštěných z elektrárny a umožnit prodloužení jejího provozu do roku 2030. Bez modernizace by musela provoz ukončit v roce 2020. ČTK to v sobotu při dni otevřených dveří řekl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas. S prodloužením životnosti elektrárny nesouhlasí ekologické hnutí Greenpeace.
Celkový instalovaný výkon elektrárny 820 megawattů tvoří čtyři bloky, každý o výkonu 205 megawattů. Pro srovnání výkon jaderné elektrárny Temelín činí 2000 megawattů. Modernizaci nyní v Chvaleticích podstupují bloky číslo tři a čtyři. Práce na bloku číslo tři začaly letos v březnu a blok by mohl první elektřinu začít do sítě opět dodávat do konce ledna. Práce na bloku číslo čtyři začaly v květnu, elektřinu by mohl opět vyrábět příští rok v březnu.
Hlavní část zakázky za 2,5 miliardy dělá společnost Královopolská RIA, zbývající půl miliardy připadá na doprovodné investice a opravy elektrárny. Práce se týkají hlavně kotelny, strojovny, odlučovačů popílku a systému řízení.
Aktivisté hnutí Greenpeace na protest s prodloužením provozu na začátku října na tři dny obsadili chladicí věž elektrárny. Podle vedení elektrárny do věže navrtali 120 děr, aby na ni mohli pověsit dva transparenty. Protestní akce podle elektrárny způsobily škody za nejméně 600.000 korun, vnější plášť již elektrárna opravila, na opravu ještě česká ochoz a vnitřek věže. Částku zástupci Greenpeace zpochybňují, podle nich je nadsazená. Elektrárna označila protesty Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu. Proti vniknutí cizích osob do areálu již elektrárna podle Pavlase učinila či chystá řadu opatření, například zesílení ostrahy.
Po modernizaci mají klesnout koncentrace oxidů dusíku z 350 miligramů na 200 miligramů na metr krychlový a díky výměně elektrostatických odlučovačů se prašnost sníží ze 100 miligramů pod 20 miligramů na metr krychlový. Pokračování provozu elektrárny je podle jejího vedení důležité pro udržení stability české přenosové soustavy.
Podle Greenpeace elektřinu z Chvaletic Česká republika nepotřebuje, neboť jí vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí. Kritizuje také stavební povolení na modernizaci elektrárny, které bylo vydáno bez posouzení jeho vlivů na životní prostředí. Elektrárna je podle aktivistů jedním z největších znečišťovatelů ovzduší v regionu.
Nyní v elektrárně, která má 270 zaměstnanců, vyrábějí elektřinu bloky číslo jedna a dva, které mají povolení k provozu do poloviny roku 2020. Pro jejich případnou modernizaci nyní elektrárna připravuje podklady.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v Česku, v provozu je od roku 1979. V roce 2013 elektrárnu koupila od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun těžařská společnost Severní energetická. Tu vlastní podnikatelé Pavel Tykač a Jan Dienstl.