Kázání jen v němčině, registr mešit. Poslanec CDU žádá „zákony pro islám“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německý poslanec a člen Křesťanskodemokratické unie Jens Spahn navrhuje pravidla, která by umožňovala kontrolovat vyznavače islámu ve Spolkové republice. Prosadit by chtěl mimo jiné povinné kázání v němčině nebo registr mešit. Informovala o tom na svém serveru Deutsche Welle.
Jens Spahn uvedl, že Německo potřebuje speciální „islámské právo” k regulaci muslimských komunit. Ve čtvrtečním rozhovoru pro Funke Media Group prohlásil, že úřady musí vědět, co se děje v mešitách. K tomu dodal, že pokud budou úřady vědět, co kážou muslimští imámové, mohou snáze předejít různým hrozbám. Poukazuje tak na jeden z velkých problémů, že úřady pořádně neví, co se děje, mimo jiné právě kvůli jazykové separaci muslimských menšin.
Poslanec Spahn vyzval k tomu, aby byli muslimští duchovní prověřováni, protože spousta z nich přišla do Německa z ciziny, nemluví německy a mohou být placeni muslimskými zeměmi. „Tito příchozí imámové způsobují sociální rozklad,” varuje Spahn.
Další problém vidí Spahn v tom, že mešity nejsou registrované a vláda tak nemá přehled, kolik jich je a jak jsou financovány. Představoval by si také lepší spolupráci s politiky, kteří reprezentují muslimskou komunitu. Podle něj se zasazují o udržování konzervativního islámu. „Mluví pouze za muslimskou menšinu. Jsou pro nás špatnými partnery,” vzkázal Spahn na jejich adresu.
Další změnou, kterou Spahn navrhuje, by bylo zavedení fixního platu pro muslimské duchovní. „Bude to těžká debata, ale raději budeme financovat muslimské duchovní z německého rozpočtu než z peněz ze Saúdské Arábie nebo z Turecka,” uvedl Spahn, který rovněž zastává funkci náměstka ministra financí. Řešením by bylo podle něj také zavedení „církevní daně”, pokud by si ho zástupci muslimské komunity přáli zavést. Tuto daň platí křesťané v Německu. Ta jde potom na platy kněžích.
Spahnovi levicoví oponenti ovšem nepovažují jeho návrh za nezbytný. „Nepotřebujeme právo pro islám, křesťanství nebo buddhismus,” reagoval Volker Beck z německé strany Zelených.