Úniky ze spisů

Podle Babiše je komise zbytečná. „Živé spisy jsme spolu neřešili,“ řekl Přibil

Úniky ze spisů
Podle Babiše je komise zbytečná. „Živé spisy jsme spolu neřešili,“ řekl Přibil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V úterý ve konala sněmovně slyšení komise, která řeší úniky informací z vyšetřovacích spisů. Členové komise si vyslechli jak bývalého novinář MF DNES Marek Přibil, tak bývalého ministra financí Andrej Babiš (ANO). Oba totiž figurují na zveřejněných nahrávkách, na kterých mají listovat v „živých“ policejních spisech. Přibil popřel, že by se něco takového dělo a Babiš celou komisi označil za zbytečnou.

„Pro mě je to pokračování politického boje spojenectví těchto dvou stran, který má v očích občanů vyvolávat nějaký negativní pocit o mé osobě. A proto nechápu vůbec, proč vznikla. Ale asi proto, aby pokračoval politický boj na půdě Poslanecké sněmovny, tak jak to bylo u kauzy lex Babiš a dalších věcech,“ uvedl po slyšení Babiš. Připomněl také trestní oznámení, které kvůli nahrávkám podal.

S výsledkem slyšení není spokojený ani předseda komise Martin Plíšek (TOP 09). „Já jsem očekával, že v případě, že to jednání je neveřejné, že pan Babiš bude věcně odpovídat na otázky členů komise, ale ukázalo se, že chce pouze odprezentovat svoje politické postoje. Odmítl se s námi bavit o tom, že by komunikoval s redaktorem Přibilem a o obsahu těchto schůzek nám také neřekl vůbec nic,“ uvedl předseda komise Martin Plíšek (TOP 09).

Marek Přibil - Foto: Echo24

Před Babišem poslanci hovořili s Přibilem. „S panem Babišem jsem žádné živé spisy neřešil. Nemám povinnost se vyjadřovat v médiích,“ uvedl při odchodu Přibil, který s novináři nechtěl mluvit. O úniku živého policejního spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou Babiše a Přibila, která se objevila na twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od Přibila takový dokument údajně dostal. Právě aféra kolem Babiše a Přibila ale vznik komise podnítila.

Jako první před komisí ráno zasedli zástupci České advokátní komory (ČAK). „Vyšetřovací komise na nás měla celou řadu dotazů, které se týkají úniků z trestních spisů. Snažili jsem se vysvětlit a doufám, že se nám to povedlo, že v případě řádně prováděné obhajoby nemá vůbec smysl mluvit o úniků ze spisů, protože ty úniky by byly v naprosté většině případů proti zájmu trestně stíhaných osob,“uvedl předseda ČAK Martin Vychopeň. Členi komise podle něj měli dotazy z hlediska kárné praxe a slyšení bylo spíše informativního charakteru.

Komise se podle předsedy Martina Plíška (TOP 09) zajímá o to, zda údaje z živého spisu skutečně měli a případně odkud je získali a jak s nimi nakládali. Babiš by měl podle Plíška vysvětlit také pozadí schůzek s Přibilem. Na Přibila prý zase padnou otázky na případné využití informací k očerňování politické konkurence hnutí ANO. Naopak člen komise za ANO Radek Vondráček netuší, čím by se měli členové ve vztahu k Babišovi zabývat. Babiš i Přibil uvedli, že žádné spisy neměli, řekl.

Andrej Babiš - Foto: Echo24

Zástupce advokátní komory komise pozvala podle Plíška kvůli tomu, že obhájci jsou vedle policie a státního zastupitelství dalším místem, odkud by mohly údaje z vyšetřování unikat. Členy bude například zajímat to, jaká kárná řízení komora vedla pro podezření z neoprávněného nakládání s vyšetřovacími spisy.

První slyšení komise uskutečnila minulý týden. Poslanci diskutovali s náměstky policejního prezidenta Jaroslavem Vildem a nejvyššího státního zástupce Igorem Střížem o únicích informací ze spisů obecně. Z vyjádření obou náměstků vyplynulo, že slabinu vidí spíš v lidském faktoru než v systému.

Tereza Vilímová, Echo24, ČTK